Stara brojila pustoše kasu EPS-a

Bez autora
Aug 16 2010

Tenderi za nabavku savremenih električnih brojila biće raspisani najkasnije za dva do tri meseca. Za ovaj posao planirana su dva kredita Evropske banke za obnovu za razvoj i Evropske investicione banke od po 40 miliona evra. Ukoliko Skupština Srbije usvoji zakon o novom zaduživanju, u sledećih 10 do 15 godina, u našoj zemlji bi bilo zamenjeno više od dva miliona strujomera. Ako se dobije „zeleno svetlo” narodnih poslanika, međunarodni konkurs bio bi raspisan po merilima za strane kreditore. EPS je predvideo još deset miliona evra iz sopstvenih sredstava za električna brojila i za taj iznos tender će biti raspisan na osnovu Zakona o javnim nabavkama. Nacionalna elektroenergetska kompanija 2004. godine najavila je da će u sledećih 10 godina zameniti 3,3 miliona brojila, ili 250.000 godišnje. Umesto da počne zamena aparata, tenderi su propadali jedan za drugim zbog žalbi, mahom domaćih proizvođača brojila, ili odluke Komisije za zaštitu prava.

Stara brojila pustoše kasu EPS-aTenderi za nabavku savremenih električnih brojila biće raspisani najkasnije za dva do tri meseca.

Za ovaj posao planirana su dva kredita Evropske banke za obnovu za razvoj i Evropske investicione banke od po 40 miliona evra. Ukoliko Skupština Srbije usvoji zakon o novom zaduživanju, u sledećih 10 do 15 godina, u našoj zemlji bi bilo zamenjeno više od dva miliona strujomera.

Ako se dobije „zeleno svetlo” narodnih poslanika, međunarodni konkurs bio bi raspisan po merilima za strane kreditore. EPS je predvideo još deset miliona evra iz sopstvenih sredstava za električna brojila i za taj iznos tender će biti raspisan na osnovu Zakona o javnim nabavkama.

Nacionalna elektroenergetska kompanija 2004. godine najavila je da će u sledećih 10 godina zameniti 3,3 miliona brojila, ili 250.000 godišnje. Umesto da počne zamena aparata, tenderi su propadali jedan za drugim zbog žalbi, mahom domaćih proizvođača brojila, ili odluke Komisije za zaštitu prava. Na jedinom konkursu iz 2006. godine, koji je uspeo, posao je dobio francuski „Sažem” od koga je kupljeno 126.000 brojila, dok je od domaćeg „Enela” uzeto 4.220 aparata. Možda glavni razlog što i ovaj tender nije oboren treba tražiti u činjenici da je objavljen po pravilima Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), koja je dala kredit od pet miliona evra. Uspeh posla je zagarantovan, jer su njihovi stručnjaci rešavali žalbe, a i posao je dobila francuska kompanija.

Zbog propalih tendera i kašnjenja u zameni starih brojila za struju, Elektroprivreda Srbije je u poslednjih šest godina izgubila oko 170 miliona evra. Toliko novca slilo bi se u kasu EPS-a da su od 2004. u više od milion domaćinstava zamenjena indukovana brojila, koliko je, inače, bilo planirano. Prednosti novih brojila su veća preciznost, mogućnost daljinskog očitavanja, upravljanje potrošnjom i jevtinija su.

Prevaziđeni strujomeri su jedan od razloga što se svake godine uvećava dug neplatiša prema EPS-u.

Milivoje Stančić, direktor kompanije „Citi”, kaže da je njegova firma spremna za tendere. Ukoliko dobiju posao, onda će se zaposliti najmanje 5.000 ljudi, od kojih 500 stručnjaka, koji na taj način neće otići iz naše zemlje.

– Prema našim podacima, EPS-u je hitno potrebno između 60.000 i 100.000 brojila koja će „pokriti” najveće potrošače. Njihovim instaliranjem bio bi smanjen gubitak od 30 do 50 odsto, čime bi se dodatno sačuvala kasa EPS-a. Domaća brojila su bolja, jer je u pitanju mali kompjuter koji bi efikasno mogao da suzbije neovlašćenu potrošnju i tehničke gubitke na mreži – kaže Stančić.

Poslednjih pet tendera su propali iz političkih razloga, a na pitanje da li se može dogoditi da iz istih razloga domaće firme ostanu „kratkih rukava” i da kajmak pokupi francuski „Sažem”, Stančić navodi da je to moguće, ali da ne očekuje isti epilog.

– Na tenderu će posao dobiti kompanija koja ponudi najbolje uslove, zbog toga ne mislim da posao očekuje „Sažem”. Nezavidna energetska situacija, veliki gubici na mreži, krađa koja se zbog pada standarda povećava, ali i način na koji se spremaju ohrabruju proizvođače opreme da tenderi neće biti poništeni. Šanse su jednake – uverava Stančić.

On podseća da „Sažem” ima veliku fabriku u Tunisu, koja ne radi punim kapacitetom. To je i razlog zašto traži da preko fabrike u Nišu ovlada tržištem Srbije.

– Očekujem da se ispoštuje Zakon o javnim nabavkama. Ukoliko do toga ne dođe, može se očekivati možda i gašenje domaće proizvodnje i ukidanje radnih mesta – upozorava direktor kompanije „Citi”.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik