Stari blok, nova snaga – duži vek

Bez autora
Aug 16 2010

Kada se na mrežu „Elektroprivrede Srbije” 20. novembra vrati šesto proizvodno postrojenje Termoelektrane „Nikola Tesla” A u Obrenovcu, koje će umesto donedavnih 308 imati 348 megavata, s novim proizvodnim vekom od 100.000 radnih sati ili oko 15 godina, stručnjaci TENT-a, ali i 800 do hiljadu radnika iz tridesetak domaćih i inostranih firmi koliko ih je angažovano na ovom poslu koji se primiče kraju, moći će da kažu – uradili smo ono što niko do sada nije učinio na ovim prostorima. S punim pravom, jer revitalizacija bloka „A6”, ako se ne računa izgradnja novih termoelektrana, najveći je i najsloženiji tehnički poduhvat koji je do sada izveden u istoriji EPS-a. U taj nesvakidašnji projekat uloženo je, kako je ekskluzivno za „Politiku” izjavio Petar Knežević, direktor Privrednog društva „Nikola Tesla”, 107 miliona evra. Novo postrojenje, međutim, nije samo stara mašina s više snage i dužim radnim vekom. Taj blok će biti pouzdaniji, bezbedniji i energetski efikasniji, ali i ispunjavati gotovo sve evropske kriterijume u zaštititi životne sredine.

Stari blok, nova snaga – duži vekKada se na mrežu „Elektroprivrede Srbije” 20. novembra vrati šesto proizvodno postrojenje Termoelektrane „Nikola Tesla” A u Obrenovcu, koje će umesto donedavnih 308 imati 348 megavata, s novim proizvodnim vekom od 100.000 radnih sati ili oko 15 godina, stručnjaci TENT-a, ali i 800 do hiljadu radnika iz tridesetak domaćih i inostranih firmi koliko ih je angažovano na ovom poslu koji se primiče kraju, moći će da kažu – uradili smo ono što niko do sada nije učinio na ovim prostorima.

S punim pravom, jer revitalizacija bloka „A6”, ako se ne računa izgradnja novih termoelektrana, najveći je i najsloženiji tehnički poduhvat koji je do sada izveden u istoriji EPS-a. U taj nesvakidašnji projekat uloženo je, kako je ekskluzivno za „Politiku” izjavio Petar Knežević, direktor Privrednog društva „Nikola Tesla”, 107 miliona evra.

Novo postrojenje, međutim, nije samo stara mašina s više snage i dužim radnim vekom. Taj blok će biti pouzdaniji, bezbedniji i energetski efikasniji, ali i ispunjavati gotovo sve evropske kriterijume u zaštititi životne sredine.

To je, naglašava Knežević, kruna sedmogodišnjih napora ovdašnjih inženjera da svih šest termoblokova na lokaciji TENT A budu osposobljeni da rade bolje, efikasnije i sigurnije nego što je to ikada bilo u proteklih 40 godina otkad je napravljen prvi blok na ovoj lokaciji.

– Od 2003. godine u obnovu postrojenja TENT-a utrošeno je 450 miliona evra. Polovinu je obezbedio EPS, a drugi deo je obezbeđen iz donacija EU. Da smo dobro iskoristili taj novac najbolje govori podatak da je efekat tih ulaganja ukupno povećanje proizvodnje električne energije za oko 3,2 milijarde kilovat-sati godišnje. Ta količina električne energije ravna je godišnjoj proizvodnji jednog novog termobloka snage 400 megavata. Prema sadašnjim ekonomskim kriterijumima, za jedan novi blok od 400 megavata treba izdvojiti blizu milijardu evra, a mi smo do iste, nove snage, došli s mnogo manje para – objasnio je Knežević.

Prvi čovek TENT-a napominje da je zbog složenosti remont „šestice” bio podeljen u dva dela kako blok ne bi bio u zastoju duže od jedne godine. Pripreme za njenu revitalizaciju počele su 2007. planiranjem, projektovanjem i nabavkom nove opreme. Ta prva faza bila je završena 2008. podsetio je Knežević i naglasio da će, kada krajem novembra ove godine „šestica” bude završena, osim novih 40 megavata snage, Srbija, EPS, ali i ovaj tamnavsko-kolubarsko kraj dobiti savremen i ekološki potpuno prihvatljiv termoblok, usklađen sa strogim ekološkim zahtevima EU.

On je takođe naglasio da obnovu energetskih postrojenja u TENT-u prati i realizacija ambicioznih ekoloških projekata. Ističući da celo privredno društvo TENT, u koje spadaju još i TENT B, TE „Kolubara” i TE „Morava”, Srbiji isporučuju više od 50 odsto električne energije, Knežević je naveo da su istovremeno s podizanjem tehničkih performansi i modernizacijom kapaciteta ovdašnjih termoelektrana pokrenuti i veoma skupi ekološki projekti. Samo u program promene načina transporta pepela na lokaciji TENT B utrošeno je više od 28 miliona evra.

– Zahvaljujući tome biće zaustavljen gorući ekološki problem ovog kraja – razvejavanje pepela na naselja koja se nalaze u blizini naših deponija. Zahvaljujući tome što će i količina vode za transport pepela i šljake od termoblokova do deponija biti smanjena za čak 15 puta, znatno će biti smanjena mogućnost zagađenja podzemnih voda – naveo je Knežević.

Ništa manje važna nije ni činjenica da je zahvaljujući ovom projektu elektrofilterski pepeo iz termoelektrana počeo prvi put da se koristi u komercijalne svrhe. TENT ima ugovore sa svim domaćim cementarama kojima godišnje isporučuje oko 100.000 tona pepela. Ta količina je gotovo „mrvica” u odnosu na tri do četiri miliona tona pepela koji ostane posle sagorevanja 28 do 30 miliona tona uglja, ali za Kneževića je izuzetno važno da se krenulo sa upotrebom tog materijala na koji se, recimo, u Italiji, čeka u redu ne bi li se dobila koja tona.

U sedmogodišnjem periodu obnove i modernizacije ovdašnjih postrojenja obavljena je i zamena svih elektrofiltera tako da je emisija čvrstih čestica u atmosferu svedena na norme propisane standardima EU, a to znači da je kod najstarijih blokova smanjena čak i za 50 puta.

U izgradnju elektrofiltera do sada je uloženo skoro 30 miliona evra, rekao je direktor TENT-a, podsećajući da su zahvaljujući tim ulaganjima obrenovačka deca ponovo „stekla pravo” da se zimi igraju na belom snegu. Naglašavajući da će u narednom periodu izdvajanja za ekologiju tek doći do punog izražaja, Knežević je precizirao da, samo za projekat odsumporavanja na lokaciji TENT A, u narednom periodu treba izdvojiti više od 200 miliona evra.

– Predstavnici tri japanske kompanije posetili su Obrenovac i u sedištu kompanije predstavili najsavremeniju opremu i tehnologiju za odsumporavanje. Iskazali su spremnost da grade ta postrojenja, a japanska vlada razmatra mogućnost kreditiranja tih projekata pod veoma povoljnim uslovima – ističe Knežević.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik