Štednja energije štedi novac

Bez autora
Oct 06 2010

Kućni uređaji učestvuju sa oko 20 odsto u ukupnoj potrošnji energije u vašem domaćinstvu. Imajte na umu da pri kupovini novog uređaja razmotrite nabavne troškove, ali i troškove rada tog uređaja. Često je isplativije kupiti skuplji uređaj, ali koji najkorisnije troši energiju! Obratite pažnju na razred energetske efikasnosti kućnog uređaja. Pri kupovini novog kućnog uređaja potražite oznaku razreda energetske iskoristivosti proizvoda. Proizvodi su označeni slovima A, B, C, D, E, F, G. Uređaji s oznakom A troše najmanje energije. Kod odabira frižidera pripazite da ne kupite preveliki - pravilo je ovakvo: za dve odrasle osobe dovoljan je frižider zapremine 120-180 litara, a za svakog dodatnog člana porodice dodajte još 20 litara. Frižider postavite daleko od izvora toplote, uključujući direktnu sunčevu svetlost. Oko frižidera osigurajte dovoljno prostora za neometanu cirkulaciju vazduha. Naime, motor i kompresor frižidera proizvode toplotu, pa ako se ona slabo odvodi, frižider troši više energije.

Štednja energije štedi novacKućni uređaji učestvuju sa oko 20 odsto u ukupnoj potrošnji energije u vašem domaćinstvu.

Imajte na umu da pri kupovini novog uređaja razmotrite nabavne troškove, ali i troškove rada tog uređaja. Često je isplativije kupiti skuplji uređaj, ali koji najkorisnije troši energiju! Obratite pažnju na razred energetske efikasnosti kućnog uređaja. Pri kupovini novog kućnog uređaja potražite oznaku razreda energetske iskoristivosti proizvoda. Proizvodi su označeni slovima A, B, C, D, E, F, G. Uređaji s oznakom A troše najmanje energije.

Frižider

Odaberite veličinu frižidera prema potrebama vaše porodice.

Kod odabira frižidera pripazite da ne kupite preveliki - pravilo je ovakvo: za dve odrasle osobe dovoljan je frižider zapremine 120-180 litara, a za svakog dodatnog člana porodice dodajte još 20 litara. Frižider postavite daleko od izvora toplote, uključujući direktnu sunčevu svetlost.

Oko frižidera osigurajte dovoljno prostora za neometanu cirkulaciju vazduha. Naime, motor i kompresor frižidera proizvode toplotu, pa ako se ona slabo odvodi, frižider troši više energije. U frižider ne stavljajte tople namirnice, a vrata otvarajte samo kada i koliko je potrebno. Redovno otklanjajte naslage leda, ukoliko frižider nema uređaj za samoodleđivanje. Led u unutrašnjosti deluje kao izolator pa kompresor mora duže da radi. U frižideru namestite temperaturu između 3 i 5°C. Dalje snižavanje temperature je nepotrebno i troši energiju, a time i vaš novac. U zamrzivaču održavajte stalnu temperaturu od -15°C i nastojte da uvek bude pun, jer tako troši manje energije.

Šporet

Energiju ćete uštedeti i pravilnim izborom veličine električne grejne ploče na šporetu. Energetski najkorisnije, ali i najbrže ćete kuvati na ploči veličine koja odgovara veličini dna korišćene posude. Nikada ne zagrevajte praznu grejnu ploču! Kratko vreme pre nego je jelo gotovo isključite grejnu ploču - grejna ploča će ostati topla, jelo će se nastaviti kuvati, a vi ćete smanjiti potrošnju električne energije i uštedeti novac. Ekspres lonac skraćuje vreme kuvanja sa 1 sat na 10 minuta!

Ekspres lonac štedi struju, vreme (novac) i čuva hranljive materije u hrani. Poklopac na šerpama, skraćuje potrebno vreme i potrebnu struju za kuvanje i čuva ukus hrane. Vrata rerne otvarajte samo po potrebi - svaki put kada ih otvorite, najmanje 20 odsto topline se gubi. Koristite police u rerni (nivoe) da spremite više jela od jednom. Štedite vreme, struju i novac. Isključite rernu 10 minuta pre nego je jelo gotovo - toplota u rerni je dovoljna da dovrši pečenje jela. Nakupljena prljavština u rerni smanjuje njezinu iskoristljivost. Moderne rerne imaju programe samočišćenja, pri čemu se prljavština otklanja pri vrlo visokim temperaturama. Manje će se energije potrošiti ukoliko program samočišćenja pokrenete dok je rerna još vruća, dakle neposredno nakon pečenja.

Veš-mašinu

Veš-mašinu i mašinu za sudove napunite prema preporukama proizvođača, jer je potrošnja energije u tom slučaju najmanja. Kada je moguće, koristite niže temperature pranja i štedne programe. Takođe slobodno koristite niže temperature (40, 60 stepeni) pošto će današnji moderni praškovi biti efikasni i na tim temperaturama

Mašina za pranje sudova

Koristite mašinu za pranje posuđa samo kada se sakupi dovoljno sudova.
Mašina troši manje energije od ručnog pranja toplom vodom iz bojlera.
Mašina za pranje sudova troši više na sušenje nego na pranje posuđa.
Ostavite da se tanjiri suše prirodno.
Isključite uređaje koje ne upotrebljavate
TV, video i stereo uređaji, računare i računarsku opremu i u tzv. stendbaj radu troše određenu količinu energije. Nemojte potcenjivati čak ni ovakve male uštede.

Uštedite novac

Sve kućne aparate pokušajte što više koristiti u vreme niže tarife.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik