Struja iz sunca i vetra

Bez autora
Dec 02 2010

Srbija spada u područja sa velikim brojem sunčanih sati tokom jedne godine, a i vetrovito je područje, što ide u prilog izgradnji objekata za proizvodnju obnovljivih energija. Projekat “Razvoj kapaciteta za korišćenje i promociju solarne energije” je rađen dve godine, a sredstva je, putem donacije obezbedila španska vlada u visini od 223 hiljade evra. Srbija ima potencijal da godišnje iz sunčeve energije proizvodi oko 1.200 kilovat-časova električne energije po metro kvadratnom solarnog panela, što je više nego u zemljama koje imaju dobru reputaciju po pitanju korišćenja energije sunca. Po prvi put u našoj zemlji struja dobijena iz sunčanih kolektora biće uključena u mrežu električne energije, a proizvodiće je sunčani kolektori na elektrotehničkim školama u Kuli, Varvarinu i Beogradu, a Psihijatrijska bolnica u Nišu korističe sunčevu energiju za zagrevanje vode. Taj projekat ima i edukativni i socijalni karakter, jer se očekuje da se pokaže isplativost za dobijanje tople vode u bolnicama, a imaće i poučni karakter jer će deca, u školama u kojima se ti projekti sprovode, imati priliku da nauče nešto više o tome.

Struja iz sunca i vetraSrbija spada u područja sa velikim brojem sunčanih sati tokom jedne godine, a i vetrovito je područje, što ide u prilog izgradnji objekata za proizvodnju obnovljivih energija.

Projekat “Razvoj kapaciteta za korišćenje i promociju solarne energije” je rađen dve godine, a sredstva je, putem donacije obezbedila španska vlada u visini od 223 hiljade evra.

Srbija ima potencijal da godišnje iz sunčeve energije proizvodi oko 1.200 kilovat-časova električne energije po metro kvadratnom solarnog panela, što je više nego u zemljama koje imaju dobru reputaciju po pitanju korišćenja energije sunca. Po prvi put u našoj zemlji struja dobijena iz sunčanih kolektora biće uključena u mrežu električne energije, a proizvodiće je sunčani kolektori na elektrotehničkim školama u Kuli, Varvarinu i Beogradu, a Psihijatrijska bolnica u Nišu korističe sunčevu energiju za zagrevanje vode. Taj projekat ima i edukativni i socijalni karakter, jer se očekuje da se pokaže isplativost za dobijanje tople vode u bolnicama, a imaće i poučni karakter jer će deca, u školama u kojima se ti projekti sprovode, imati priliku da nauče nešto više o tome.   

Španija je vodeća zemlja u svetu u korišćenju energije sunca i vetra za dobijanje električne energije, pa svi potencijalni investitori za ovu oblast u Srbiji u startu dobijaju dobre informacije o mogućnostima za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora.

Solarna energija neopravdano se stavlja u drugi plan, a ona uz termalnu energiju može da bude veoma koristan izvor toplote i zagrevanja. Privredna komora Srbije uticala je da se napravi zakonodavni okvir koji će omogućiti brže investiranje u ovoj oblasti, a samim tim veće korišćenje solarne i energije vetra. U idućoj godini sve procedure biće jednostavnije i jasnije.

Dnevno bi se u Srbiji po metru kvadratnom moglo proizvoditi 3,3 kilovat-časa električne energije, a najefikasnije bi se koristila u turističkom, zdravstvenom sektoru i u domaćinstvima. U Srbiji već postoje pojedinačni fotonaponski sistemi za korišćenje sunčeve energije, ali taj potencijal nije dovoljno iskorišćen. Većim korišćenjem sunčeve energije u Srbiji, mogle bi se postići značajne uštede energije i smanjenje emitovanja ugljen dioksida za oko 305.000 do 360.000 tona u petogodišnjem periodu, a ona bi posebno mogla da bude korisna za sanitarnu toplu vodu.

Prema rezultatima sprovedene analize, u Srbiji će povećanje cena struje biti manje od 10 posto do 2018. godine, ukoliko budu realizovane planirane investicije u tom sektoru. Naša zemlja ima podsticajne mere za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora energije, koje za dobijanje struje iz solarne energije iznose 23 evrocenta po kilovat-času.

Ministarstvo energetike postavilo je ograničenje za podsticanje proizvodjača električne energije dobijene iz sunca na pet megavata snage, a kod vetroelektrana će se podsticaji davati sve dok se ne postigne kapacitet od 450 megavata.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik