Da uz ostale obnovljive izvore energije u Hrvatskoj ubrzano počinje i korištenje bioplina ukazuje već dvadesetak takvih projekata prijavljenih u Registru obnovljivih izvora energije Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, a prvo takvo postrojenje na poljoprivrednu biomasu koje ima status povlaštenog proizvođača energije sagrađeno je na stočarskoj farmi u Semeljcima u Slavoniji. Razvoj novih tehnologija ključna je sastavnica održivog gospodarskog razvoja kojem stremi Hrvatska, ali i najrazvijenije industrijske zemlje. Zbog toga je jedna od važnih zadaća HGK organizacija bilateralnih poslovnih razgovora jer se tako prenose znanja i sklapaju poslovni dogovori. Bioplin je alternativa fosilnim gorivima te se uklapa u europsku strategiju sve veće upotrebe obnovljivih izvora energije jer smanjuje globalno zatopljenje.
Da uz ostale obnovljive izvore energije u Hrvatskoj ubrzano počinje i korištenje bioplina ukazuje već dvadesetak takvih projekata prijavljenih u Registru obnovljivih izvora energije Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, a prvo takvo postrojenje na poljoprivrednu biomasu koje ima status povlaštenog proizvođača energije sagrađeno je na stočarskoj farmi u Semeljcima u Slavoniji.
»Razvoj novih tehnologija ključna je sastavnica održivog gospodarskog razvoja kojem stremi Hrvatska, ali i najrazvijenije industrijske zemlje. Zbog toga je jedna od važnih zadaća HGK organizacija bilateralnih poslovnih razgovora jer se tako prenose znanja i sklapaju poslovni dogovori«, rekao je Josip Miličić, pomoćnik direktora Sektora za industriju HGK na početku konferencije o bioplinu održane u utorak u organizaciji HGK i danskog veleposlanstva.
Nakon prikaza zakonodavnog okvira i potencijala bioplina u Hrvatskoj, predstavnici danskih tvrtki iznijeli su svoja iskustva s bioplinskim postrojenjima u Danskoj, a održani su bilateralni susreti između hrvatskih i danskih poduzetnika koji su u tome među vodećima u Europi.
Bo Eric Weber, danski veleposlanik u Hrvatskoj, naglasio je da je bioplin alternativa fosilnim gorivima te se uklapa u europsku strategiju sve veće upotrebe obnovljivih izvora energije jer smanjuje globalno zatopljenje. U budućnosti će, napomenuo je, rasti potrošnja energije i cijene fosilnih goriva što povećava atraktivnost korištenja bioplina. Osim toga, gradnja postrojenja za proizvodnju i korištenje bioplina otvara nova radna mjesta.
Davor Kralik, voditelj Grupacije za bioplin pri HGK-u, upozorio je da se strategija energetskog razvoja Hrvatske presporo ostvaruje. Energetski razvoj i proizvodnja bioplina u nadležnosti je Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva te Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva koja nedovoljno koordiniraju svoje djelovanje. Problem je i preduga administrativna procedura koja prethodi konačnom odobrenju za gradnju bioplinskih postrojenja, istaknuo je Kralik.
Na konferenciji su predstavljeni i državni poticaji za otkup struje iz postrojenja na bioplin i druge obnovljive izvore energije, te mogućnosti financiranja takvih projekata u Hrvatskoj.