Udruženje toplana Srbije veruje da će liberalizacijom tržišta naftnih derivata od Nove godine problem redovne isporuke mazuta konačno biti rešen, jer toplane više neće zavisiti samo od jednog dobavljača – Naftne industrije Srbije, već će moći da biraju od koga će, na koji način i po kojoj ceni kupovati ovaj energent. U ovom trenutku je čak 14 toplana u blokadi zbog nemogućnosti da plate preuzeti mazut, ali to neće dovesti u pitanje grejanje do trećeg maja do kada će se grejati stanovi priključeni na daljinski sistem, ukoliko temperatura padne ispod 12 stepeni. U toplanama ne kriju da nisu zadovoljni saradnjom s NIS-om i dodaju da razumeju da se i ovaj dobavljač tržišno ponaša i da zbog svoje poslovne politike nije mogao da isporučuje mazut onima koji nisu solventni. Ali kompromis je ipak mogao da se nađe. To ne znači da se ubuduće neće sarađivati s NIS-om.
Udruženje toplana Srbije veruje da će liberalizacijom tržišta naftnih derivata od Nove godine problem redovne isporuke mazuta konačno biti rešen, jer toplane više neće zavisiti samo od jednog dobavljača – Naftne industrije Srbije, već će moći da biraju od koga će, na koji način i po kojoj ceni kupovati ovaj energent.
To je juče potvrdio za „Politiku” Milovan Lečić, predsednik ovog udruženja.
– U ovom trenutku je čak 14 toplana u blokadi zbog nemogućnosti da plate preuzeti mazut, ali to neće dovesti u pitanje grejanje do trećeg maja do kada će se grejati stanovi priključeni na daljinski sistem, ukoliko temperatura padne ispod 12 stepeni – pojašnjava on.
U toplanama ne kriju da nisu zadovoljni saradnjom s NIS-om i dodaju da razumeju da se i ovaj dobavljač tržišno ponaša i da zbog svoje poslovne politike nije mogao da isporučuje mazut onima koji nisu solventni. „Ali kompromis je ipak mogao da se nađe”, kaže Lečić.
– To ne znači da se ubuduće neće sarađivati s NIS-om. Naprotiv. Zato ćemo ovih dana da zakažemo sastanak s čelnim ljudima „NIS-Petrola” i pokušamo da se dogovorimo o saradnji na obostranu korist. Najlogičnije bi bilo da mazut preuzimamo iz domaćih rafinerija, jer ga ima dovoljno, ali treba naći zajedničku računicu s NIS-om – objašnjava Lečić.
Inače, da je tržište derivata otvoreno, ili da je bar dozvoljen slobodan uvoz mazuta, u toplanama tvrde da su mogli i po povoljnijoj ceni da ga nabavljaju i ove grejne sezone. Međutim, ostaje nejasno ko bi i kako platio te nove količine, ako toplane već nisu mogle da ga plaćaju NIS-u.
Da je NIS nastavio i mimo ugovora koji je potpisan uoči ove grejne sezone da isporučuje mazut toplanama koje nisu mogle da ga plate (zbog svoje loše naplate), zaključno bi s 15. junom dobio novac, jer bi toplane do tada trebalo da naplate svoje zaostala potraživanja. Upravo je to NIS-u bilo predočeno u pismu kojim su im se toplane obratile sredinom januara kada je situacija postala ozbiljna, podseća naš sagovornik
Upitan da li očekuje da bi zaključno s tim datumom bilo 100 odsto naplate, Lečić kaže da veruje da bi najveći deo novca trebalo da se naplati.
U NIS-u kažu da su pred početak grejne sezone potpisali ugovor s toplanama prema kom je toplanama isporučena dogovorena količina mazuta – 148.000 tona. Na taj način NIS je izašao u susret potrošačima, bez obzira na neizmirene dugove iz prethodnog perioda, i omogućio im čak da odloženi rok za plaćanje mazuta bude 60 dana. S te strane NIS je ispunio sve svoje obaveze. U dogovoru s nadležnim državnim organima i predstavnicima toplana, NIS je učinio sve da prevaziđe ove probleme i da se isporuke mazuta nastave. „Međutim, NIS ne može u nedogled da isporučuje dogovorene količine mazuta bez izvršavanja finansijskih obaveza prema kompaniji”, zaključuju u NIS.