Transport nafte naftovodom preko Mađarske jeftiniji nego „Janafom”

Bez autora
Feb 15 2023

Ponovno aktuelizovanje pitanja gradnje naftovoda između Srbije i Mađarske, o čemu su pre dva dana razgovarali ministarka energetike Dubravka Đedović i v. d. direktora „Transnafte Pančevo” Bogdan Kuzmanović, obećava da naša zemlja ima ozbiljne namere da ovaj projekat realizuje do kraja.

Utoliko pre što je ministarka početkom nedelje na istu temu razgovarala i sa ministrom spoljnih odnosa i trgovine Mađarske Peterom Sijartom kada je takođe iskazana podrška realizaciji ovog projekta. Najavljen je početak razgovora Javnog preduzeća „Transnafta” s mađarskom kompanijom o tehničkim detaljima.

– Realizacijom ovog projekta obezbedila bi se diversifikacija snabdevanja sirovom naftom i povećali bismo sigurnost snabdevanja rafinerije nafte Pančevo. Smanjili bi se i ukupni troškovi transporta u odnosu na transport do Omišlja, a zatim naftovodom do granice s Republikom Srbijom – poručila je ministarka. Trasa novog naftovoda od Alđa do Novog Sada bila bi duga 128 kilometra, procenjena vrednost investicije na teritoriji Srbije je 100 miliona evra, a investitor sa srpske strane bila bi „Transnafta”. Srbija bi se preko Mađarske priključila na naftovod „Družba” kojim nafta iz Rusije preko Ukrajine stiže u Mađarsku. Inače, ovde je reč o diverisifikaciji pravaca, a ne izvora snabdevanja, jer bi ovim pravcem i ubuduće stizala ruska nafta. Budući da je Mađarska prošle godine pretila vetom na šesti paket sankcija Rusiji koji podrazumeva zabranu uvoza ruske nafte, njoj je učinjen ustupak te ona kao država koja nema izlaz na more može i dalje da uvozi crno zlato iz Rusije, za razliku od EU članica koje naftu uvoze morskim putem. Od ukupne količine uvezene nafte u Srbiji, iz Rusije dolazi 23 odsto. Nafta iz Rusije, kao i iz drugih država, poput Iraka, do srpskih rafinerija dolazi samo preko hrvatskog naftovoda, na koji je Srbija trenutno jedino priključena.

Inače, naftovod „Družba”, koji radi od 1964. godine, najduži je na svetu, oko 4.000 kilometara. Od Rusije naftovod ide ka Belorusiji, odakle se deli na dva kraka. Jedan ide preko Poljske do Nemačke. Drugi krak naftu transportuje preko teritorije Ukrajine. Odatle jednim delom nafta dolazi do Slovačke i Češke, a drugim do Mađarske i Hrvatske.

Dr Stevica Deđanski, iz Centra za razvoj međunarodne saradnje, bivši državni sekretar u Ministarstvu energetike, kaže da je gradnja novog naftovoda za nas iznuđeno rešenje koje će u perspektivi biti odlično rešenje.

– Iznuđeno je jer smo imali situaciju da Hrvatska koristi politički momenat od pre nekoliko meseci i da nam kaže da će obustaviti mogućnost korišćenja naftovoda „Janaf” iako smo redovan i pošten kupac zbog embarga na rusku naftu. To nas sprečava da dopremamo naftu koju bi kupovali po sopstvenom izboru – kaže naš sagovornik.

Izgradnja novog naftovoda između Srbije i Mađarske će nam omogućiti da više ne zavisimo samo od jednog pravca, preko naftovoda „Janaf” u Hrvatskoj, već ćemo imati alternativu. To ne znači da nećemo više koristiti postojeći naftovod, ali ćemo to činiti onda kada nam to bude povoljnije i pod uslovom da nas niko ne ucenjuje. Put Srbije na zapad koji nije sporan više ne ide preko Zagreba i Ljubljane jer tamo za Srbiju nema puta, već preko Budimpešte i Beča. Svakako povoljnije, bolje i sigurnije za nas, kategoričan je Deđanski.

– Srbija već godina misli na svoju energetsku bezbednost. Koristimo ono što imamo, a to je ugalj i voda, i naravno u količini koju možemo vetar i sunce. Ali i pored pritisaka, i to kako spolja tako i iznutra, izgradili smo, direktnim zalaganjem i predsednika države, novi gasni tok iz pravca Turske i to nam daje sigurnost da imamo gasa za privredu i naše građane. Sada nam ostaje da uradimo i novi naftovod u što kraćem vremenu – ističe naš sagovornik.

On kaže da ovaj naftovod može da se završi za 20 meseci ako se započne odmah, što bi i bilo dobro, jer ako znamo da nas tranzit „Janafom” košta do 48 miliona miliona evra godišnje, a da novi naftovod treba platiti 10, onda je računica jasna.

Upitan kako će ruska nafta dolaziti do Srbije ako je zabrana na snazi, Vojislav Vuletić, energetski stručnjak, kaže da dok se ovaj naftovod ne izgradi, proći će vreme za koje bi rat u Ukrajini mogao da bude završen, nakon čega bi ponovo trebalo da se nastavi transport i ruske nafte i gasa i do naše zemlje.

– Odlično je da imamo paralelan naftovod, jer nikada ne može da se predvidi šta će nadležni u „Janafu” da odluče po pitanju snabdevanja naftom naše zemlje. Oni su odlukom da nam zabrane transport potvrdili da im je politika važnija od njih samih i novca koji redovno dobijaju od Srbije. Novim naftovodom želimo da obezbedimo sigurno snabdevanje u svakom času Rafinerije nafte Pančevo. To je najjeftiniji i najsigurniji način dopremanja. Ali teško da možemo računati s tim da bi naftu mogli da prodajemo trećim kupcima jer u Makedoniji postoji rafinerija, u Republici Srpskoj, tako da se svi oni već decenijama snabdevaju na drugi način.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik