Savetnik premijera Srbije za energetiku Petar Škundrić izjavio je danas da se u 2012. godini očekuje početak krupnih investicija u energetici, izgradnja novih hidroelektrana, gasne kogenerativne termoelektrane u Novom Sadu i završetak kapitalne rekonstrukcije Rafinerije u Pančevu. Takođe, očekuje se i definisanje programa za rafineriju Novi Sad i stavljanje u veću funkciju te rafinerije. Kako je Škundrić najavio, iduće godine trebalo bi da počne i izgradnja dva vetro parka na područje Banata i na pešterskoj visoravani. Gradiće se i veći broj malih hidrocentrala, a moguće je i da će se pronaći strateški partneri za projektovanje i izgradnju reverzibilne hidrocentrale Đerdap 3, koja bi bila najveći energetski objekat te vrste u Evropi. Projekat Đerdap 3 već je izazvao interes velikog broja mogućih partnera, a za realizaciju tog posla su zainteresovane i Rumunija i druge susedne zemlje, jer je to potencijalno najveći regionalni projekat.
Savetnik premijera Srbije za energetiku Petar Škundrić izjavio je danas da se u 2012. godini očekuje početak krupnih investicija u energetici, izgradnja novih hidroelektrana, gasne kogenerativne termoelektrane u Novom Sadu i završetak kapitalne rekonstrukcije Rafinerije u Pančevu.
Takođe, očekuje se i definisanje programa za rafineriju Novi Sad i stavljanje u veću funkciju te rafinerije. Kako je Škundrić najavio, iduće godine trebalo bi da počne i izgradnja dva vetro parka na područje Banata i na pešterskoj visoravani.
Gradiće se i veći broj malih hidrocentrala, a moguće je i da će se pronaći strateški partneri za projektovanje i izgradnju reverzibilne hidrocentrale Đerdap 3, koja bi bila najveći energetski objekat te vrste u Evropi. Projekat Đerdap 3 već je izazvao interes velikog broja mogućih partnera, a za realizaciju tog posla su zainteresovane i Rumunija i druge susedne zemlje, jer je to potencijalno najveći regionalni projekat. O tom strateškom projektu bi mogla da odlučuje sledeća vlada, s obzirom da su najveće energetske kompanije sveta zainteresovane da započnu pregovore o njenoj izgrdanji, izjavo je Škundrić.
Kada je reč o 2011. godini, Škundrić ističe da je u oblasti energetike potpisan memorandum za izgradnju Termoelektrane "Nikola Tesla" 3 sa kineskim partnerima, a izabran je i strateški partner, kompanija Edison za izgradnju termoelektrane Kolubara B, kapaciteta 750 megavata, čija vrednost je procenjena na više od milijardu evra. U ovoj godini se odvijala i kapitalna rekonstrukcija Rafinerije nafte u Pančevu, gde je počela i montaža procesne opreme, a Škundrić očekuje da će rekonstrukcija rafinerije u koju Naftna industrija Srbije (NIS) ulaže oko 550 miliona evra biti u potpunosti završena sledeće godine.
Rafinerija u Pančevu će na kraju rekonstrukcije biti spremna za proizvodnju najkvalitetnijih derivata, evro 5 kvaliteta. U ovoj godini je raspisan i tender za izgradnju gasne kogenerativne elektrane u Novom Sadu, kapaciteta 450 megavata, a izbor strateških partnera treba da se završi do kraja godine.
Elektroprivreda Srbije (EPS) je u ovoj godini potpisala sa strateškim partnerom iz Italije i Elektroprivredom Republike Srpske predugovor o stvaranju zajedničkog preduzeća za izgradnju hidrocentrala na srednjoj Drini, a zaokružen je i ugovorni odnos sa strateškim partnerom iz Italije za izgradnju 10 hidroelektrana na Ibru, snage 117 megavata, čija izgradnja bi trebalo da
počne u sledećoj godini. Sa italijanskim partnerima je dogovoren i izvoz struje u Italiju po preferencijalnim cenama od 155 evra po megavat-času iz hidroelektrana na Ibru i srednjoj Drini, koje zajednički budu izgrađene, naglasio je Škundrić.
U 2011. godini izgrađeno je desetak malih hidroelektrana, pušten je u rad 400 kilovoltni dalekovod između Srbije i Makedonije, kao i nekoliko većih trafosistema. Završen je i kapitalni remont šestog agregata na hidroelektrani (HE) Đerdap I, revitalizacija bloka B2 u Kostolcu i modernizacija drugog agregata u HE Bajina Bašta, kazao je Škundrić i dodao da su u ovoj godini izvršene pripreme za remont hidroelektrane "Zvornik".
U 2011. godini je usvojen i novi Zakon o energetici i Zakon o rudarstvu, kojim je izvršena harmonizacija srpskog sa evropskim zakonodavstvom, a taj zakonski okvir će omogućiti veće investicije u tim oblastima.
Energetski sektor u 2011. je funkcionisao dobro i pored toga što je najveća suša u poslednjih 20-ak godina pogodila elektroenergetski sektor, koji je i pored toga imao rekordnu proizvodnju struje, veću za oko četiri odsto u odnosu na prošlu godinu, ali je Srbija zbog povećane potrošnje morala pribeći uvozu električne energije.