U Inovacionom centru Banjaluka (ICBL), koji radi tek pola mjeseca, dva istraživačka tima i dvije firme, rade na razvoju digitalnog, audio i video sadržaja, vjetroturbina, mobilne kade za slabo pokretne i nepokretne osobe, te štedne česme. U inkubacionom centru firma "Nenj media" iz Banjaluke trenutno se bavi razvojem digitalnog, te audio i video sadržaja. Druga firma, "Turbina" iz Kotor Varoša, bavi se proizvodnjom vertikalnih vjetroturbina, koje su sami osmislili. Istraživački timovi u ICBL mogu da prođu kroz dvije faze, predinkubaciju i inkubaciju. U predinkubacionom prostoru rade dva istraživačka tima čiji je zadatak razvoj inovacija. Jedan tim je osmislio mobilnu kadu za slabo pokretne i nepokretne osobe koja može da se koristi u bolnicama ili za privatne potrebe. Drugi tim u predinkubacionom centru osmislio je štednu česmu koja se već nalazi na tržištu BiH. U fazi predinkubacije, koja traje tri mjeseca, istraživački timovi u ICBL dobijaju pomoć za razvoj poslovnog plana, registracije firme, kao i plasiranja proizvoda na tržište.
U Inovacionom centru Banjaluka (ICBL), koji radi tek pola mjeseca, dva istraživačka tima i dvije firme, rade na razvoju digitalnog, audio i video sadržaja, vjetroturbina, mobilne kade za slabo pokretne i nepokretne osobe, te štedne česme.
Menadžer trening centra ICBL Sonja Šipka kaže da se u inkubacionom centru firma "Nenj media" iz Banjaluke trenutno bavi razvojem digitalnog, te audio i video sadržaja.
- Druga firma, "Turbina" iz Kotor Varoša, bavi se proizvodnjom vertikalnih vjetroturbina, koje su sami osmislili - rekla je Šipka i dodala da istraživački timovi u ICBL mogu da prođu kroz dvije faze, predinkubaciju i inkubaciju.
U predinkubacionom prostoru, kaže, rade dva istraživačka tima čiji je zadatak razvoj inovacija.
- Jedan tim je osmislio mobilnu kadu za slabo pokretne i nepokretne osobe koja može da se koristi u bolnicama ili za privatne potrebe - objasnila je Šipka i dodala da je drugi tim u predinkubacionom centru osmislio štednu česmu koja se već nalazi na tržištu BiH.
Objašnjava da u fazi predinkubacije, koja traje tri mjeseca, istraživački timovi u ICBL dobijaju pomoć za razvoj poslovnog plana, registracije firme, kao i plasiranja proizvoda na tržište.
- Osoblje ICBL pomaže inovatorima da pronađu saradnike i finansijere. Ako se oni poslije tri mjeseca pomoći odluče da žele da dalje razvijaju svoje ideje, onda mogu da pređu u inkubacioni centar - rekla je Šipka.
Osim ova dva centra, ICBL zainteresovanim preduzetnicima i firmama daje šansu da pohađaju i veliki broj seminara iz različitih preduzetničkih oblasti.
Ona je dodala da će novi konkurs za poponjavanje slobodnih inkubacionih jedinica u Inovacionom centru Banjaluka, biti raspisan iduće sedmice i ostaće otvoren 30 dana.
Inovacioni centar Banjaluka osnovan je kao Fondacija Vlade RS, Vlade Kraljevine Norveške, grada Banjaluka, univerziteta Banjaluka i Istočno Sarajevo, te Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća a u njegovu adaptaciju i opremanje uloženo je 1,3 miliona maraka.
Škola preduzetništva
Sonja Šipka kaže da će uskoro u Invacionom centru Banjaluka početi da radi i škola preduzetništva.
- U saradnji sa Organizacijom za razvoj preduzetničkih vještina (CEFE), koja kurseve iz oblasti preduzetništva daje u više od 130 zemalja u svijetu, biće otvorena i škola za preduzetnike, a trajaće tri mjeseca. Svi polaznici ove škole dobiće sertifikat CEFE i ICBL. Pored toga planiramo i dvodnevne i trodnevne seminare iz oblasti marketinga, kao i pilot kurs, "učenje on lajn" iz oblasti marketinga i zaštite prava i intelektualne svojine - rekla je Šipka.