Biodizel je alternativno gorivo sličnih fizičko-hemijskih karakteristika kao dizel gorivo. Pogodan je za zamenu fosilnog dizela u motorima poljoprivrednih mašina, kamiona, autobusa i automobila bez ikakve (ili minimalne) prepravke motora i opreme motora. Biodizel je neotrovan, biorazgradiv, a u poređenju sa konvencionalnim dizelom značajno je niža emisija štetnih jedinjenja pri sagorevanju u motorima. Najperspektivnija sirovina za proizvodnju biodizela kod nas je uljana repica, gde se zahvaljujući povoljnim zemljišno-klimatskim uslovima postižu dosta visoki prinosi te kulture. Biodizel dobijen iz uljane repice odlikuje se visokom zapaljivošću što se obezbeđuje višim oktanskim brojem, nego kod dizel-goriva iz nafte. Za proizvodnju biodizela primenjuju se različiti tehnološki postupci na temperaturama od 65 do 100º C u višku alkohola. Svi tehnološki procesi se zasnivaju na reesterifikaciji estara masnih kiselina sa glicerolom (glicerida) sa viškom alkohola (metanol ili etanol) uz korišćenje baznog ili kiselog katalizatora. Upotreba biodizela (u poređenju sa fosilnim dizelom) pogodna je u smislu zaštite životne sredine tako što je smanjen efekat staklene bašte. Osnovna prednost upotrebe biodizela kao obnovljivog goriva je značajno smanjenje emisije CO2.
Biodizel je alternativno gorivo sličnih fizičko-hemijskih karakteristika kao dizel gorivo.
Pogodan je za zamenu fosilnog dizela u motorima poljoprivrednih mašina, kamiona, autobusa i automobila bez ikakve (ili minimalne) prepravke motora i opreme motora. Biodizel je neotrovan, biorazgradiv, a u poređenju sa konvencionalnim dizelom značajno je niža emisija štetnih jedinjenja pri sagorevanju u motorima.
Najperspektivnija sirovina za proizvodnju biodizela kod nas je uljana repica, gde se zahvaljujući povoljnim zemljišno-klimatskim uslovima postižu dosta visoki prinosi te kulture. Biodizel dobijen iz uljane repice odlikuje se visokom zapaljivošću što se obezbeđuje višim oktanskim brojem, nego kod dizel-goriva iz nafte.
Za proizvodnju biodizela primenjuju se različiti tehnološki postupci na temperaturama od 65 do 100º C u višku alkohola. Svi tehnološki procesi se zasnivaju na reesterifikaciji estara masnih kiselina sa glicerolom (glicerida) sa viškom alkohola (metanol ili etanol) uz korišćenje baznog ili kiselog katalizatora.
Upotreba biodizela (u poređenju sa fosilnim dizelom) pogodna je u smislu zaštite životne sredine tako što je smanjen efekat staklene bašte. Osnovna prednost upotrebe biodizela kao obnovljivog goriva je značajno smanjenje emisije CO2. Takođe je redukovana emisija sumpornih oksida, suspendovanih čestica i ugljenmonoksida.
Prednosti: