Elektrodistribucija Srbije pokrenula je kampanju uvođenja pametnih brojila za domaćinstva i privredu sa ciljem da se do kraja decenije zameni najmanje 80 odsto postojećih brojila za električnu energiju.
Trenutno je na mreži oko 3,78 miliona brojila, od kojih je oko 157.000 digitalnih, što je manje od četiri odsto.
Ove godine obezbeđeno je oko 180 miliona evra za projekte u distributivnom sistemu, a uvođenje digitalnih brojila omogućiće da se bolje upravlja potrošnjom i brže reaguje na otklanjanju kvarova, te da se smanje gubici na mreži, što će smanjiti i potrošnju električne energije, istakla je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović na Međunarodnoj stručnoj konferenciji posvećenoj pametnim brojilima, u organizaciji Energije Balkana.
Ministarka je dodala da građani u ovom procesu neće imati nikakav trošak, ali će imati brojne koristi jer će moći da prate svoju potrošnju.
Integracijom digitalnih brojila u distributivni sistem Elektrodistribucije unaprediće se celokupna funkcionalnost elektroenergetskog sistema, kazao je predsednik Saveta Agencije za energetiku Srbije Dejan Popović i naveo koje su konkretne funkcionalnosti digitalnih brojila.
Gubici na domaćoj mreži u prethodnim godinama su iznosili između 11 i 13 odsto u proseku, što je veoma visok nivo u odnosu na Evropu, ukazala je ministarka Đedović Handanović.
O okviru prve faze projekta od polovine oktobra 2023. do sada zamenjeno je 39.000 pametnih brojila, i to u Beogradu i Novom Sadu, a plan je da posle njegove realizacije na mreži bude oko 1,1 milion pametnih brojila, odnosno oko 30 odsto od ukupnog broja. Digitalni merni sistem, odnosno brojila i softver, koje uvodi Elektrodistribucija proizvele su domaće kompanije.