Vlada je danas usvojila Koncesioni akt za izgradnju hidroelektrana na Morači, koji predviđa mogućnost da se već polovinom naredne godine zaključi konačan ugovor sa izabranim koncesionarom. Sjutra će sva dokumentacija biti proslijeđena kvalifikovanim učesnicima na tenderu. Rok za dostavljanje ponuda je 15. april naredne godine, a nakon toga očekuje se da na osnovu kriterijuma izabere najpovoljnijeg ponuđača i da se uđe u pregovore. Realno je očekivati oko polovine naredne godine da se može imati konačan ugovor sa izabranim koncesionarom. Na predlog ugovora bi saglasnost nakon potpisivanja sa koncesionarom trebalo bi da da Skupština. Prethodni period u vezi sa pripremanjem dokumentacije bio je dug i sproveden je u skladu sa propisima koje definiše Zakon o koncesija. Čitav proces je karakterisalo mnogo javne komunikacije kroz okrugle stolove, a posljednja javna rasprava se odnosila na Nacrt ugovora o koncesiji i o podršci sponzora.
Vlada je danas usvojila Koncesioni akt za izgradnju hidroelektrana na Morači, koji predviđa mogućnost da se već polovinom naredne godine zaključi konačan ugovor sa izabranim koncesionarom.
Ministar ekonomije, Branko Vujović, kazao je da će sjutra sva dokumentacija biti proslijeđena kvalifikovanim učesnicima na tenderu.
»Rok za dostavljanje ponuda je 15. april naredne godine, a nakon toga očekujemo da na osnovu kriterijuma izaberemo najpovoljnijeg ponuđača i uđemo u pregovore. Realno je očekivati oko polovine naredne godine da možemo imati konačan ugovor sa izabranim koncesionarom«, rekao je Vujović nakon sjednice Vlade.
Na predlog ugovora bi, kako je objasnio, saglasnost nakon potpisivanja sa koncesionarom trebalo bi da da Skupština.
Vujović je podsjetio da je prethodni period u vezi sa pripremanjem dokumentacije bio dug i da je sproveden u skladu sa propisima koje definiše Zakon o koncesija.
»Čitav proces je karakterisalo mnogo javne komunikacije kroz okrugle stolove, a posljednja javna rasprava se odnosila na Nacrt ugovora o koncesiji i o podršci sponzora«, kazao je Vujović.
On je ponovio da projekat izgradnje HE ima veliki značaj za ekonomiju Crne Gore, i dodao da će u periodu od pet godina bruto društveni prorizvod (BDP) biti uvećan na 185 miliona EUR, što čini šest odsto rasta BDP-a.
»Pozitivne strane su i što će se povećati zaposlenost, ostvariti uticaj na platni bilans i na fiskalnu stranu, a tu će biti i naknade koje će koncesionar uplaćivati na račun budžeta, direktni i indikrektni porez, kao i porezi na dobit«, objasnio je Vujović.
On očekuje da će na nekim infrastrukturnim projektima, kao što su izmiještanje lokalnih i magistralnih puteva biti uključena građevinska operativa iz Crne Gore.
»Tu je i valorizacija turističkih i poljoprivrednih potencijala, mogućnost izbjegavanja poplava zbog regulacije toka Morače, kao i potencijalna akumulacija koja bi u nekom periodu mogla značiti i pijaću vodu«, naveo je Vujović.
Na pitanje novinara zašto Ministarstvo, kako to tvrde iz nevladine organizacije Forum 2010, nije dostavilo traženu dokumentaciju, Vujović je podsjetio da od te organizacije nijesu dobili ni jedan zvaničan zahtjev.
»U ovoj fazi moramo govoriti o Nacrtu ugovora i ne možemo tu fiksirati neke elemente koji su sa njihove strane sugerisane«, precizirao je Vujović.
On očekuje da će i u narednom periodu zadržati interes tri kvalifikovana ponuđača i da će dobiti kvalitetnu ponudu.
Kvalifikovani ponuđači su kompanija Sinohidro korporejšn iz Kine, italijanski Enel i konzorcijumom Elektroprivreda i A2A.