Njemačka tvrtka WPD potpisala je ugovor o financiranju gradnje velike vjetroelektrane Ponikve, vrijedne 45 milijuna eura, koju će izgraditi 45 kilometara sjeverozapadno od Dubrovnika. Taj veliki projekt bit će financiran u suradnji s bankom KfW IPEX kao i fondovima iz KfW-ova programa za obnovljive izvore energije. Nakon uspješne realizacije vjetroelektrana Orlice i Trtar-Krtolin, riječ je o trećem WPD-ovu projektu u Hrvatskoj. U Ponikvama će podići devet Enerconovih turbina pojedinačne snage 2,3 megavata, visokih 64 metra, te sedam turbina istog tipa, ali visokih 85 metara tako da će cijela vjetroelektrana imati snagu 36,8 megavata. Uskoro bi trebale biti osigurane dozvole za spajanje na elektroenergetsku mrežu pa će tako vjetroelektrana odmah nakon dovršetka moći opskrbljivati oko 60.000 kućanstava "zelenom energijom". Prije dva tjedna započelo se s postavljanjem temelja, turbine će biti montirane već u proljeće sljedeće godine, a spajanje na elektroenergetsku mrežu predviđaju za jesen 2012.
Njemačka tvrtka WPD potpisala je ugovor o financiranju gradnje velike vjetroelektrane Ponikve, vrijedne 45 milijuna eura, koju će izgraditi 45 kilometara sjeverozapadno od Dubrovnika, doznali smo u utorak od Tomislava Marjanovića, predsjednika Saveza za energetiku Zagreba i glavnog urednika njihova portala www.croenergo.eu.
Taj veliki projekt bit će, prema njegovim riječima, financiran u suradnji s bankom KfW IPEX kao i fondovima iz KfW-ova programa za obnovljive izvore energije. Nakon uspješne realizacije vjetroelektrana Orlice i Trtar-Krtolin, riječ je o trećem WPD-ovu projektu u Hrvatskoj.
U Ponikvama će podići devet Enerconovih turbina pojedinačne snage 2,3 megavata, visokih 64 metra, te sedam turbina istog tipa, ali visokih 85 metara tako da će cijela vjetroelektrana imati snagu 36,8 megavata. Uskoro bi trebale biti osigurane dozvole za spajanje na elektroenergetsku mrežu pa će tako vjetroelektrana odmah nakon dovršetka moći opskrbljivati oko 60.000 kućanstava "zelenom energijom".
Predsjednik Uprave WPD-a Hartmut Brösamle izjavio je da se prije dva tjedna započelo s postavljanjem temelja, turbine će biti montirane već u proljeće sljedeće godine, a spajanje na elektroenergetsku mrežu predviđaju za jesen 2012. Uvjereni smo da ćemo u kratkom roku uspjeti dobiti sva potrebna odobrenja kako bi do kraja iduće godine vjetroelektrana počela proizvoditi električnu energiju, rekao je Brösamle.
Kako bi osigurao optimalan i nesmetan rad vjetroelektrane te njezino pravodobno servisiranje, WPD je sklopio petnaestogodišnji ugovor s Enerconom.
Nova velika vjetroelektrana snage 37 megavata gradi se i na brdima iznad Bruške, u zadarskom zaleđu. Taj vjetropark sa 16 agregata moći će proizvoditi dovoljno struje za više od 70 posto kućanstava u Zadarskoj županiji. Dio vjetroparka struju će, prema najavama, početi proizvoditi do kraja ove godine dok bi cijeli trebao biti pušten u rad u siječnju 2012. Investitori tvrde kako je riječ o trenutačno jednoj od većih investicija u Hrvatskoj. Prema riječima Olivija Meštrovića, pročelnika za zaštitu okoliša Zadarske županije, po megavatu instalirane snage investira se između milijun i 1,2 milijuna eura iz čega proizlazi da će ukupno ulaganje u tu vjetroelektranu biti nešto veće od 40 milijuna eura.
Kako se najavljuje, u Dalmaciji bi za pet-šest godina mogle raditi vjetroelektrane ukupne snage 300 do 400 megavata, što je ravno snazi velike termoelektrane ili hrvatske polovice nuklearke Krško. Ako će te vjetroelektrane imati ukupnu snagu i prosječno raditi 2000 sati godišnje, proizvodit će 0,7 teravatsati električne energije.