Zahuktala se gradnja plinovoda prema Dalmaciji

Bez autora
Dec 13 2010

Započeti radovi na gradnji plinovoda u Dalmaciji idu planiranom dinamikom, što tu regiju napokon primiče davno željenom cilju, odnosno dovođenju novog, prihvatljivijeg energenta - plina. Stručnjaci, naime, navode da je prirodni plin strateški preduvjet daljnjeg gospodarskog razvitka te sve siromašnije i zapostavljenije regije. Austrijska tvrtka EVN dobila je 30-godišnju koncesiju za plinofikaciju Zadarske, Šibensko-kninske i Splitsko-dalmatinske županije. Koncesijski ugovor vrijedan je više od 200 milijuna kuna, dok je vrijednost investicije u tri dalmatinske županije dosegla gotovo 800 milijuna kuna (105 milijuna eura). Na tom će se prostoru sagraditi ukupno 1450 kilometara plinovoda na koji će se moći priključiti 130 000 kupaca. Osim početnih radova na području Šibenika, u ovoj je godini nastavljena gradnja plinovodnog sustava Like i Dalmacije, odnosno magistralnog plinovoda od Bosiljeva do Splita, dugog 292 kilometra. Osim tog pravca, priprema se skori početak gradnje regionalnog plinovoda, i to na pravcima Benkovac-Zadar i Šibenik-Drniš-Knin, ukupno dugačkog 80 kilometara.

Zahuktala se gradnja plinovoda prema DalmacijiZapočeti radovi na gradnji plinovoda u Dalmaciji idu planiranom dinamikom, što tu regiju napokon primiče davno željenom cilju, odnosno dovođenju novog, prihvatljivijeg energenta - plina.

Stručnjaci, naime, navode da je prirodni plin strateški preduvjet daljnjeg gospodarskog razvitka te sve siromašnije i zapostavljenije regije. Austrijska tvrtka EVN dobila je 30-godišnju koncesiju za plinofikaciju Zadarske, Šibensko-kninske i Splitsko-dalmatinske županije. Koncesijski ugovor vrijedan je više od 200 milijuna kuna, dok je vrijednost investicije u tri dalmatinske županije dosegla gotovo 800 milijuna kuna (105 milijuna eura).

Kako saznajemo od Željka Josipovića iz iz splitskoga HGK, na tom će se prostoru sagraditi ukupno 1450 kilometara plinovoda na koji će se moći priključiti 130 000 kupaca. Osim početnih radova na području Šibenika, u ovoj je godini nastavljena gradnja plinovodnog sustava Like i Dalmacije, odnosno magistralnog plinovoda od Bosiljeva do Splita, dugog 292 kilometra.

Osim tog pravca, priprema se skori početak gradnje regionalnog plinovoda, i to na pravcima Benkovac-Zadar i Šibenik-Drniš-Knin, ukupno dugačkog 80 kilometara. Spojni dijelovi nalazit će se u Ogulinu, Otočcu, Gospiću, Gračacu, Obrovcu, Benkovcu, Zadru, Šibeniku, Drnišu, Kninu i Splitu. Trasa magistralnog plinovoda Bosiljevo-Split podijeljena je na četiri dijela od kojih je onaj prvi, koji u dužini od 26 kilometara ide od Podrebra do Josipdola, već gotov i spojen je na postojeći sustav Pula-Karlovac. Građevinski strojevi stigli su i na dio trase od Josipdola do Gospića. Riječ je o dionici magistralnog plinovoda dugoj 84 kilometra. Iskopano je, saznajemo, oko 80 kilometara rovova, zavareno 81 kilometar cijevi, a u zemlju je već položeno 74 kilometra cijevi. Radovi na toj trasi bit će gotovi do kraja ove godine, dok je gradnja odvojnih plinovoda za Otočac i Gospić, kao i mjerno-redukcijske stanice za Otočac i Gospić, već završena.

Zahuktali su se radovi i na dionici od Gospića do Benkovca, koja je duga 91 kilometar i polovično je već uređena. Gotovo u cijelosti završeni su radovi na regionalnim plinovodima Benkovac-Zadar u dužini od 37 kilometara i Kaštel Žegarski-Obrovac (8 kilometara), zatim odvojni plinovod za Biograd (13 kilometara) te ostali radovi na mjerno-redukcijskim stanicama koje su sagrađene za potrebe Obrovca, Zadra i Biograda. Taj dio sustava, ističu stručnjaci iz Plinacra, ujedno je i najzahtjevniji za gradnju, i to zbog konfiguracije Velebita koji se morao savladati. Stručnjaci vjeruju da će bez problema savladati zahtjevne zadaće koje ih čekaju na dijelu regionalnog plinovoda na ruti Benkovac-Zadar i Benkovac-Biograd. Završetak tih radova najavljen je za proljeće iduće godine.

Govoreći o plinovodnom sustavu Like i Dalmacije, Željko Josipović navodi da je počela gradnja i četvrtog dijela sustava od Benkovca do Dugopolja, dok će gradnja glavnog magistralnog plinovoda početi sredinom iduće godine. Josipović ističe da će gradnja plionovodnog sustava Like i Dalmacije napokon omogućiti tim regijama upotrebu najpovoljnijeg i najprihvatljivijeg energenta. Time će se ujedno ublažiti ovisnost Dalmacije o nafti, loživom ulju i električnoj energiji. Stanovnici Dalmacije u zimskim se mjesecima uglavnom griju na skupu električnu energiju, što znatno poskupljuje njihove račune. Kad je riječ o Dalmaciji, plin će najprije poteći u Zadru, i to u proljeće iduće godine. Dogodine će početi gradnja dionice od Benkovca do Šibenika i Splita, dok se završetak visokotlačnog plinovoda za Šibenik i Split predviđa za 2012. U Zadarskoj županiji plin će dobiti gradovi Zadar, Biograd i Benkovac. Dionica plinovoda na koju će se priključiti oko 26.000 budućih potrošača duga je 390 kilometara, a investicija je vrijedna 25,1 milijun eura.

Plinovod koji će se protezati kroz Splitsko-dalmatinsku županiju bit će dug 626 kilometra, na njega će se priključiti oko 81.000 korisnika iz Splita, Solina, Kaštela, Trogira, Dugopolja, Klisa i Segeta. Investicija će koštati 51,6 milijuna eura. Kad je riječ o Šibensko-kninskoj županiji, brojke su daleko 'tanje'. Dužina trase plinovoda iznosi 435 kilometara i na nju će se priključiti 23.000 kućanstava. Plin će osim u tri veća grada - Šibenik, Drniš i Knin, poteći i u općinama - Vodice, Bilice, Tribunj, Pirovac, Tisno i Murter-Kornati. Građevinski strojevi trenutačno su na trasi prema Murteru. Cjelokupna investicija na šibenskom području vrijedna je 28,2 milijuna eura. Austrijska tvrtka EVN, s čijim se predsjednikom uprave Peterom Layrom u sjedištu tvrtke u Donjoj Austriji ovih dana sastao šibenski župan Goran Pauk, izborila se za dugogodišnje koncesioniranje u priobalnim županijama. Osim što će graditi, Austrijanci će i upravljati distributivnim plinovodima i potrošačima osiguravati potrebne priključke.

Austrijski EVN ulaže u školovanje plinoinstalatera

EVN je u Zadru otvorio ured u kojem je trenutačno angažirano šest stručnjaka koji rade na projektiranju, nabavi opreme... EVN-Croatia plin već neko vrijeme surađuje i sa zadarskom strukovnom školom kako bi osigurali dovoljan broj plinoinstalatera. Do potrebnih stručnjaka koji će sutra održavati plinovodne trase i priključke planiraju doći pomažući financijski one koji se žele prekvalificirati ili pohađati trogodišnju školsku izobrazbu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik