Završavaju se radovi na gasnom interkonektoru

Bez autora
Nov 13 2023

Evropska unija je energetsku krizu prebrodila zahvaljujući blagoj zimi. Tečnim gasom zamenjuju zavisnost od Rusije, a sve zemlje računaju na više gasa iz Azerbejdžana.

Do kraja godine i Srbija dobija alternativu u snabdevanju – interkonektor Niš-Sofija.

Srbija narednih dana završava sve radove na deonici gasnog interkonektora sa Bugarskom, od Niša do Dimitrovgrada. Sledi ispitivanje da bi gasovod proradio do kraja godine. Ugovor o snabdevanju gasom iz Azerbejdžana tokom novembra biće potpisan.

"Njegovim završetkom, Srbija će dobiti još jedan izvor gasa i diverzifikovaće svoje izvore. Moći ćemo po prvi put da računamo, osim izvora ruskog gasa koji je za nas stabilan i važan, i na gasovod preko Bugarske – da se povežemo sa gasovodima TAP i TANAP i dođemo do gasa iz Azerbejdžana, ali i iz Grčke iz LNG terminala", kaže ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.

Rumunija najavljuje veći izvoz

Tržište EU sve više računa i na Rumuniju koja, iz svoje proizvodnje i zahvaljujući novom nalazištu, najavljuje višestruko povećanje izvoza gasa.

"Treće smo tržište gasa u svetu. Zemlja smo koja je imala prvu gasnu kompresorsku i mernu stanicu, prvi rezervoar za skladištenje gasa, kao i prva zemlja koja eksploatiše crnomorski gas. Rumunija će biti najvažniji proizvođač gasa u Evropi od 2027. godine", poručuje ministar energetike Rumunije Sebastijan Burduža. 

Glavni dotok ruskog gasa Severnim tokom u Nemačku prošle godine je obustavljen, a tranzit preko Ukrajine teče po ugovoru koji ističe krajem iduće godine.

Iako tim gasovodom stižu smanjene količine, neke članice EU, a posebno Austrija, nisu opuštene jer je ukrajinski "Naftogas" najavio da neće produžiti ugovor sa "Gaspromom".

Gasne alternative

I pored upozorenja Brisela da se nađe alternativa ruskom gasu i transportu ukrajinskim gasovodom, Austrija već traži mogućnosti da taj pravac snabdevanja još zadrži.

"Fizički, gasovod je još uvek dostupan, što znači da gas može da teče samo sa drugim ugovornim partnerima. Ako sada dođe učesnik na evropskom tržištu i kaže da bi želeo da rezerviše gasovod za transport, onda nema direktnog ugovaranja između 'Naftogasa' i 'Gasproma'. Novi uslovi su ispunjeni", kaže direktor austrijskog gasnog regulatora "E-Kontrol" Alfons Haber.

Pre rata u Ukrajini, dve trećine svog izvoza gasa Rusija je isporučivala evropskim zemljama, a sada je taj udeo oko deset odsto.

I dok Moskva isporuke preusmerava na azijsko tržište, Brisel se sada oslanja na povećani dotok iz Norveške i američki i katarski tečni gas.

Ugovoren je veći uvoz iz Azerbejdžana od 2027. godine. Treba, međutim, imati u vidu i da ruski gas nije na listi sankcija EU.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik