Zemun dobio „pametnu” trafo stanicu

Bez autora
May 12 2011

Najsavremenija srednjenaponska trafo stanica u Srbiji, izgrađena u decembru pošle godine u zemunskom naselju Novi grad, juče je i zvanično puštena u rad. U njenu gradnju „Elektrodistribucija Beograd” uložila je 102 miliona dinara, a ovom investicijom rasterećena je postojeća mreža i povećana sigurnost napajanja strujom potrošača na širem području Zemuna, računajući u zimskim periodima problematične Altinu, Plave horizonte i Novi grad. Napravljena je na mestu stare koja je bila tehnički dotrajala i na granici izdržljivosti posle 30 godina, pa je ovom novom kapacitet snabdevanja električnom energijom u odnosu na ranije uvećan 25 odsto. „Pametni” trafo opremljen je i takozvanim logičkim blokadama koje mu daju visoku sigurnost i pouzdanost u radu i sprečavaju eventualno pogrešno rukovanje. Potpuno je digitalizovan i dovoljan je jedan pritisak na dugme u Centru za daljinsko upravljanje EDB-a na Slaviji ne bi li stručnjaci ove firme imali kontrolu nad moćnim postrojenjem u Zemunu.

Zemun dobio „pametnu” trafo stanicuNajsavremenija srednjenaponska trafo stanica u Srbiji, izgrađena u decembru pošle godine u zemunskom naselju Novi grad, juče je i zvanično puštena u rad.

U njenu gradnju „Elektrodistribucija Beograd” uložila je 102 miliona dinara, a ovom investicijom rasterećena je postojeća mreža i povećana sigurnost napajanja strujom potrošača na širem području Zemuna, računajući u zimskim periodima problematične Altinu, Plave horizonte i Novi grad.

Napravljena je na mestu stare koja je, prema rečima Stevana Milićevića, direktora EDB-a, bila tehnički dotrajala i na granici izdržljivosti posle 30 godina, pa je ovom novom kapacitet snabdevanja električnom energijom u odnosu na ranije uvećan 25 odsto.

„Pametni” trafo opremljen je i takozvanim logičkim blokadama koje mu daju visoku sigurnost i pouzdanost u radu i sprečavaju eventualno pogrešno rukovanje. Potpuno je digitalizovan i dovoljan je jedan pritisak na dugme u Centru za daljinsko upravljanje EDB-a na Slaviji ne bi li stručnjaci ove firme imali kontrolu nad moćnim postrojenjem u Zemunu. Kako bi struja stigla i do domova potrošača, EDB je morao, između ostalog, da razvuče oko 20 kilometara novih deset kilovoltnih kablova duž Zemuna, a samo za njihovo postavljanje i uklapanje u postojeći sistem uložili su 30 miliona dinara.

– Veoma je značajno što se transformator nalazi u blizini koridora planiranog za budući most Zemun – Borča i može da podmiri potrebe oko 30.000 domaćinstava. Stari zakon o gradnji nam je onemogućavao proširenje kapaciteta na rubnim područjima, gde su se naselja širila na divlje. To je izazvalo kašnjenja u izgradnji, do pre tri godine imali smo proteste građana, blokiranje ulica u Altini. Onda je na inicijativu gradonačelnika, a preko nadležnog sekretarijata, usvojen dokument koji je omogućio postavljanje prioritetnih trafo stanica. Zato protekle tri zime nije bilo problema u elektrosnabdevanju prestonice – naglasio je Milićević.

Puštanju u rad trafoa prisustvovali su Predrag Petrović, gradski sekretar za komunalne i stambene poslove, i Marko Stojanović, direktor Uprave za energetiku.

Sekretar Petrović naglasio je da poslednje tri godine imaju veoma dobru saradnju i sa EDB-om, kao republičkom institucijom.

– Za razliku odranije, sada sarađujemo sa EDB-om i rešavamo probleme na dnevnom nivou, što je doprinelo da protekle, veoma duge zime sa rekordnom potrošnjom u glavnom gradu ne bude redukcija i većih kvarova. Rezultat tog zajedničkog i dnevno koordiniranog rada je postavljanje više od 200 manjih trafo stanica – rekao je Predrag Petrović.

Oprema za zemunsku „pametnu” trafo stanicu stigla je iz Maribora, za izgradnju komandne zgrade bila je zadužena „Elektroizgradnja Bajina Bašta”, elektromontažne radove obavilo je gradsko preduzeće „Elektroizgradnja”, a građevinske na spoljnom postrojenju i uređenju platoa „Euro Crnotravac Invest”.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik