U tekstilnu industriju u Srbiji uloženo je više od 175 miliona evra uz pomoć programa za podršku investicija i otvaranje novih radnih mesta. To je omogućilo otvaranje približno 7.000 radnih mesta, pri čemu je Vlada investitore podržala sa više od 30 miliona evra. Tekstilna i automobilska industrija su dva sektora u Srbiji u kojima su kroz podsticaje uspešno privučeni investitori i otvorena nova radna mesta. Pojedine nemačke kompanije, sa kojima su srpski tekstilci nedavno razgovarali u Frankfurtu, pokazalesu interesovanje za ulaganje u našu zemlju. Italijanski “Beneton” će investirati 50 miliona evra u “Niteks”, a nakon završetka modernizacije pogona u 2012. godini, zaposliće 2.700 ljudi. Planirana je godišnja proizvodnja u vrednosti od približno 75 miliona evra, od koje će više od 90 posto biti namenjeno izvozu.
U tekstilnu industriju u Srbiji uloženo je više od 175 miliona evra uz pomoć programa za podršku investicija i otvaranje novih radnih mesta. To je omogućilo otvaranje približno 7.000 radnih mesta, pri čemu je Vlada investitore podržala sa više od 30 miliona evra, saopšteno je danas iz ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja.
Tekstilna i automobilska industrija su dva sektora u Srbiji u kojima su kroz podsticaje uspešno privučeni investitori i otvorena nova radna mesta. Pojedine nemačke kompanije, sa kojima su srpski tekstilci nedavno razgovarali u Frankfurtu, pokazalesu interesovanje za ulaganje u našu zemlju.
Italijanski “Beneton” će investirati 50 miliona evra u “Niteks”, a nakon završetka modernizacije pogona u 2012. godini, zaposliće 2.700 ljudi. Planirana je godišnja proizvodnja u vrednosti od približno 75 miliona evra, od koje će više od 90 posto biti namenjeno izvozu.
Srbija sesuočava sa dva ključna problema koja treba rešavati, a to su siva ekonomija i nekontrolisan uvoz iz Narodne Republike Kine.
Kako je saošteno, u resornom ministarstvu su svesni i teškoća koje se pojavljuju u unapređenju konkurentnosti ove industrije, naročito zato što su poreska davanja u Srbiji visoka i kreću se oko 64 odsto od ukupnog iznosa neto zarade. Uvođenje poreskih olakšica za novozaposlene prvi je korak ka sistemskom smanjenju poreza i doprinosa na plate u Srbiji. Trenutno nije bilo moguće opšte smanjenje poreza i doprinosa na zarade, jer bi manjak priliva u budžet morao da se nadoknadi povećanjem poreza na dodatu vrednost ili nekih drugih poreza, što bi bilo kontraproduktivno.
Srbija je do danas privukla više od 20 milijardi dolara stranih direktnih investicija, čemu su veliki doprinos dali investitori u tekstilni sektor.
U ovom trenutku, Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini sa EU, SAD, Ruskom Federacijom, Belorusijom, Kazahstanom, Turskom, zemljama iz Zone slobodne trgovine u centralnoj Evropi (CEFTA) i Zone slobodne trgovine u Evropi (EFTA).