Prema rečima ministra životne sredine i prostornog planiranja u Vladi Republike Srbije Olivera Dulića, naredna godina biće posvećena adekvatnom upravljanju hemikalijama i prečišćavanju otpadnih voda. Projekat “Pomoć u implementaciji sistema upravljanja hemikalijama u Srbiji“, kojim će privreda Srbije postati atraktivnija za ulaganja, finansira EU sa 1,5 miliona evra, a koordinator je Austrija uz podršku Slovenije, Mađarske i Nemačke. U planu je i izrada strategije u kojoj će biti predstavljeni podaci o direktnoj povezanosti zagađenja životne sredine sa različitim bolestima. Resorno ministarstvo usvaja propise važne za punopravno članstvo Srbije u EU, a već su pripremljeni odgovori na potencijalna pitanja iz upitnika Evropske komisije kako bi se učinili dalji koraci ka EU. Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja sprovelo je akciju “Očistimo Srbiju” sa ciljem da se ukloni otpad koji je godinama nepropisno odlagan, a do kraja godine intenzivno će se raditi na unapređenju sistema reciklaže.
Prema rečima ministra životne sredine i prostornog planiranja u Vladi Republike Srbije Olivera Dulića, naredna godina biće posvećena adekvatnom upravljanju hemikalijama i prečišćavanju otpadnih voda.
Projekat “Pomoć u implementaciji sistema upravljanja hemikalijama u Srbiji“, kojim će privreda Srbije postati atraktivnija za ulaganja, finansira EU sa 1,5 miliona evra, a koordinator je Austrija uz podršku Slovenije, Mađarske i Nemačke. U planu je i izrada strategije u kojoj će biti predstavljeni podaci o direktnoj povezanosti zagađenja životne sredine sa različitim bolestima.
Resorno ministarstvo usvaja propise važne za punopravno članstvo Srbije u EU, a već su pripremljeni odgovori na potencijalna pitanja iz upitnika Evropske komisije kako bi se učinili dalji koraci ka EU.
Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja sprovelo je akciju “Očistimo Srbiju” sa ciljem da se ukloni otpad koji je godinama nepropisno odlagan, a do kraja godine intenzivno će se raditi na unapređenju sistema reciklaže.
Hemikalije čine deset posto izvoza Srbije, pri čemu je u poslednjem izveštaju o napretku Srbije ka evropskim integracijama konstatovano poboljšanje u oblasti zakonodavstva vezanog za hemikalije i biocide. Zahvaljujući ovom programu, biće obezbeđena savremena oprema za laboratorijske i druge službe, naveo je Martins i dodao da su predviđene obuke stručnjaka, kao i veći stepen zaštite potrošača i konkurentnosti srpske industrije. Ujedno porašćei poverenje kupaca, s obzirom na to da će tačno znati kako se hemikalije koriste i tako će, na primer, na pakovanju deterdženta morati da budu navedeni podaci koji do sada nisu stajali.
Adekvatno upravljanje hemikalijama važno zbog očuvanja zdravlja stanovništva, kao i za veću atraktivnost domaće privrede i njen izvoz na tržište zemalja EU.
Program „Pomoć u implementaciji sistema upravljanja hemikalijama u Srbiji“ samo jedan je od projekata kojima koordinira Austrija, a implementacija zakona iz oblasti životne sredine iziskuje značajne napore.
Ovaj projekat, koji će trajati do avgusta 2012. godine, sprovodi se uz podršku Agencije za hemikalije Srbije.