U Batini je označen početak radova na izgradnji lučkog putničkog pristaništa. Vrijednost projekta, koji bi trebao biti dovršen do kraja iduće godine, procjenjuje se na oko 10 milijuna kuna. Financirat će se sredstvima državnog proračuna i europskih pretpristupnih fondova. Za prvu fazu zemljanih radova Ministarstvo mora osiguralo je 500.000 kuna, a Osječko-baranjska županija je za izradu projektne dokumentacije izdvojila milijun kuna. U Europi postoji trend preusmjeravanja teretnog prometa s autocesta na unutarnje plovne puteve. U posljednjih sedam godina u održavanje unutarnjih hrvatskih plovnih puteva i luka uloženo je oko 250 milijuna kuna. Cilj ovoga projekta je revitalizacija gospodarstva Baranje i jačanje konkurentnosti hrvatskih luka na Dunavu. Osim u Batini, planira i izgradnja lučkog pristaništa u Aljmašu. Očekuje se da bi lučko pristanište u Batini godišnje moglo prihvatiti oko 300 putničkih brodova.
U Batini je označen početak radova na izgradnji lučkog putničkog pristaništa.
Vrijednost projekta, koji bi trebao biti dovršen do kraja iduće godine, procjenjuje se na oko 10 milijuna kuna. Financirat će se sredstvima državnog proračuna i europskih pretpristupnih fondova.
Za prvu fazu zemljanih radova Ministarstvo mora osiguralo je 500.000 kuna, a Osječko-baranjska županija je za izradu projektne dokumentacije izdvojila milijun kuna. Navodeći kako u Europi postoji trend preusmjeravanja teretnog prometa s autocesta na unutarnje plovne puteve, državni tajnik u Ministarstvu Mario Babić kazao je kako je u posljednjih sedam godina u održavanje unutarnjih hrvatskih plovnih puteva i luka uloženo oko 250 milijuna kuna.
Ravnatelj Lučke uprave Vukovar Stjepan Antolović rekao je kako je cilj ovoga projekta revitalizacija gospodarstva Baranje i jačanje konkurentnosti hrvatskih luka na Dunavu, dodajući kako se, osim u Batini, planira i izgradnja lučkog pristaništa u Aljmašu. Dodao je kako se očekuje da bi lučko pristanište u Batini godišnje moglo prihvatiti oko 300 putničkih brodova.