Bežično merenje sile kočenja u Kraljevu

U Kraljevu je danas predstavljen Centar za železnička vozila, jedini u Jugoistočnoj Evropi, koji je Mašinski fakultet dobio zahvaljujući projektu "Servis" kojim je Evropska unija podržala jačanje naučnih kapaciteta ove visokoškolske ustanove. Zahvaljujući snalažljivosti, znanju i pameti domaćih stručnjaka, formirana je laboratorija u kojoj je moguće bežično meriti sile koje se dešavaju u kontaktu točka i šine, za šta mernu opremu ima mali broj zemalja i u Evropi. Formirajući konkursni materijal, birali su teme koje nisu osvojene u našoj zemlji, a ovakvu mernu opremu nemaju ni zemlje u okruženju. Daljim unapređenjem projekta, ova laboratorija će biti jedina na potezu od Praga do Turske, pa će sve zemlje koje imaju potrebu za takvom vrstom ispitivanja morati da se obrate nama.

Bežično merenje sile kočenja u KraljevuU Kraljevu je danas predstavljen Centar za železnička vozila, jedini u Jugoistočnoj Evropi, koji je Mašinski fakultet dobio zahvaljujući projektu "Servis" kojim je Evropska unija podržala jačanje naučnih kapaciteta ove visokoškolske ustanove.

Kako je FoNetu rekao Dragan Petrović, rukovodilac projekta, zahvaljujući snalažljivosti, znanju i pameti domaćih stručnjaka, formirana je laboratorija u kojoj je moguće bežično meriti sile koje se dešavaju u kontaktu točka i šine, za šta mernu opremu ima mali broj zemalja i u Evropi.

"Formirajući konkursni materijal, birali smo teme koje nisu osvojene u našoj zemlji, a ovakvu mernu opremu nemaju ni zemlje u okruženju. Daljim unapređenjem projekta, ova laboratorija će biti jedina na potezu od Praga do Turske, pa će sve zemlje koje imaju potrebu za takvom vrstom ispitivanja morati da se obrate nama", rekao je Petrović.

On je dodao da je laboratorija na Mašinskom fakultetu komplementarna onoj koju poseduje kraljevačka "Fabrika vagona" koja je opremljena za statička, ispitivanja na sudar i ispitivanja kočnica, zbog čega će ubuduće sve probe domaćih šinskih vozila biti rađene u Srbiji, odnosno u Kraljevu.

Danas se, u organizaciji Mašinskog fakulteta u Kraljevu, završava trodnevni međunarodni naučni skup na temu "Dinamika šinskih vozila" na kojem su, pored domaćih stručnjaka, učestvovali stručnjaci iz 14 evropskih zemalja.

Među učesnicima skupa su i predsednik Međunarodne asocijacije za dinamiku vozila Rodžer Gudal i svetski priznati stručnjaci u oblasti dinamike šinskih vozila Mats Berg (Švedska), Sebastijan Štihel (Nemačka) i Ana Orlova (Rusija).

Glavne teme skupa bile su posvećene unapređenju bezbednosti i udobnosti šinskih vozila, utvrđivanju maksimalne brzine i otklanjanju uzroka iskliznuća o kojima su znanje ukrštali naučnici iz balkanskih zemalja i Švedske, Velike Britanije, Danske, Rusije i Poljske.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik