Srbija bi, ako pregovori urode plodom, mogla da bude 61. zemlja u kojoj bi “Boš“ pokrenuo svoju proizvodnju. Predsednik Tadić je nedavno u nemačkoj pokrajini Baden-Virtenberg razgovarao upravo o eventualnim investicijama ove firme u Srbiji. Oni još razmatraju i druga tržišta, a ako se konačno opredele za našu zemlju, fabriku bi gradili blizu Beograda. Do sada je Srbija privlačila najzvučnija imena iz sveta finansija i telekomunikacija. Finansijsko poslovanje je delatnost u koju se donedavno slilo najviše direktnih stranih investicija - više od 1,5 milijardi dolara. Dolaskom “Fijata”, međutim, i profil zainteresovanih investitora se menja. Srbija danas pre svega privlači komplementaše. Na spisku najvećih stranih investicija SIEPA, Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza, od 17 ovogodišnjih investicija - četiri su iz automobilske industrije. To su “Fijat”, koji zajedno sa Srbijom ulaže u rekonstrukciju proizvodnih pogona, “Manjeti Mareli” koji gradi fabriku, ali i novi pogon slovenačkog “Grah automotiva” i “Jurina” kupovina fabrike u Rači.
Srbija bi, ako pregovori urode plodom, mogla da bude 61. zemlja u kojoj bi “Boš“ pokrenuo svoju proizvodnju.
Predsednik Tadić je nedavno u nemačkoj pokrajini Baden-Virtenberg razgovarao upravo o eventualnim investicijama ove firme u Srbiji. Oni još razmatraju i druga tržišta, a ako se konačno opredele za našu zemlju, fabriku bi gradili blizu Beograda.
Do sada je Srbija privlačila najzvučnija imena iz sveta finansija i telekomunikacija. Finansijsko poslovanje je delatnost u koju se donedavno slilo najviše direktnih stranih investicija - više od 1,5 milijardi dolara. Dolaskom “Fijata”, međutim, i profil zainteresovanih investitora se menja. Srbija danas pre svega privlači komplementaše.
Na spisku najvećih stranih investicija SIEPA, Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza, od 17 ovogodišnjih investicija - četiri su iz automobilske industrije.
To su “Fijat”, koji zajedno sa Srbijom ulaže u rekonstrukciju proizvodnih pogona, “Manjeti Mareli” koji gradi fabriku, ali i novi pogon slovenačkog “Grah automotiva” i “Jurina” kupovina fabrike u Rači.
- Sa “Bošom” smo već duže u kontaktu - kažu u SIEPA. - Investicija je prilično izvesna, a projket bi bio iz auto-industrije. “Panasonik” u Svilajncu je najavio početak rada. Najpre će iznajmiti 2.500 kvadrata hale koju je podigao “Rojm”, a ako im proizvodnja dobro krene, gradiće svoju fabriku. Što se tiče “Rojma”, problem je što je ta firma zapala u finansijske probleme u Nemačkoj. Trenutno su u stečaju, jer je auto-industrija pretrpela velike gubitke. Postoji mogućnost da je preuzme druga nemačka kompanija. Prozivod koji je planiran u Srbiji je, međutim, konkurentan i ima perspektivu. Ne bi trebalo da bude doveden u pitanje i verujemo da će se investicija svakako ostvariti.
Na ovoj listi najvećih ovogodišnjih investitora su, pored “Panasonika”, “Hajneken” koji proširuje proizvodnju, “Falke” koji je kupio “Inkol” u stečaju i pravi fabriku čarapa, kao i “Pompea” koja diže novi pogon za farbanje u Zrenjaninu.
Pokupili kajmak
Povoljnim uslovima i jeftinom radnom snagom moćne auto- industrije mnogo pre nas su privukli, pre svega, Slovačka i Češka. U Slovačkoj se danas proizvode “folksvageni”, “pežoi” i “kie”. Češka ove godine očekuje da proizvede čak 800.000 autombila, a sa njihov traka “silaze” “škode”, “hjundai”, ali i pokoja “tojota”, “pežo” i “sitroen” (zajednička fabrika).