U septembru 1996. pokrenuta je proizvodnja u visočkom Ugarak produktu, a 14 godina kasnije privatna firma tri brata Ugarak zapošljava 81 radnika i ostvaruje višemilionski izvoz. Imali su projekt, plan, ali ne i dozvole vlasti, za koje su im trebale četiri godine. Ipak su 1996. počeli na trećem spratu tuđe zgrade. Možete zamisliti proizvodnju na trećem spratu. Četiri godine kasnije uspjeli smo dobiti dozvole, a godinu kasnije otvoriti i naš današnji objekt. Skoro da su utrostručili broj zaposlenih, a rade PVC i aluminijsku stolariju i sve što ide uz to. Firma je bila i ostala bh. lider u posjedovanju certifikata propisanih evropskim standardima, poput ISO 9001-2008, kao i CE, bez kojeg od februara ove godine nema izvoza u Evropsku uniju. Oni su svoj cilj, izvoz u Evropu, ostvarili još prije sedam godina plasmanom u Sloveniju, Belgiju i Francusku, koje su i danas njihovi kupci. Ovu godinu obilježio je prodor na tržište Libije, gdje su svojim proizvodima potpuno opremili deset bolnica.
U septembru 1996. pokrenuta je proizvodnja u visočkom Ugarak produktu, a 14 godina kasnije privatna firma tri brata Ugarak zapošljava 81 radnika i ostvaruje višemilionski izvoz.
Rast zaposlenosti
- Imali smo projekt, plan, ali ne i dozvole vlasti, za koje su nam trebale četiri godine. Ipak smo 1996. počeli na trećem spratu tuđe zgrade. Možete zamisliti proizvodnju na trećem spratu. Četiri godine kasnije uspjeli smo dobiti dozvole, a godinu kasnije otvoriti i naš današnji objekt. Skoro da smo utrostručili broj zaposlenih, a radimo PVC i aluminijsku stolariju i sve što ide uz to - kaže nam Džemil Ugarak, suvlasnik i direktor firme.
Firma je bila i ostala bh. lider u posjedovanju certifikata propisanih evropskim standardima, poput ISO 9001-2008, kao i CE, bez kojeg od februara ove godine nema izvoza u Evropsku uniju.
- Mi smo svoj cilj, izvoz u Evropu, ostvarili još prije sedam godina plasmanom u Sloveniju, Belgiju i Francusku, koje su i danas naši kupci. Ovu godinu obilježio je prodor na tržište Libije, gdje smo svojim proizvodima potpuno opremili deset bolnica. Ovih dana imamo razgovore s libijskim Fondom za gradnju, što bi trebalo rezultirati dugoročnim i velikim poslovima - kaže Ugarak.
Zahtjevno tržište
Dok je lani svaki treći proizvod izvezen, ove godine dvije trećine proizvodnje plasira se van granica BiH. Prije svega, zbog visokih standarda i kvaliteta koje traži zahtjevno zapadnoevropsko tržište. Uz EU i Libiju, započeli su pregovori i za izvoz u Iran, što će značiti novo povećanje proizvodnje, a onda vjerovatno i nova radna mjesta.
- Imamo najkompliciraniji sistem izvoza u svijetu. Svaki naš kamion na carinjenje dovozimo s knjigom dokumentacije. Iako je 95 posto dijelova našeg proizvoda napravljeno u BiH, moram dva čovjeka, ekonomistu i inžinjera, svaki put dva do tri dana prekomandovati na sređivanje papira. To je stotinjak stranica prateće dokumentacije. A tako malo treba uraditi, samo prepisati od upješnijih - kaže Ugarak.
U Parizu može, u Visokom ne
- Dobili smo posao opremanja osmospratne bolnice u Parizu. Znači, imamo cijenu i kvalitet da dobijemo tender u Parizu, ali ne i u Visokom. Ovdje nismo podobni, nismo platili gdje treba. Apsolutno smo protiv mita, sređivanja tendera, ispunjavamo sve obaveze prema državi, ali ne valjamo nekima u njoj i zato nas ima u Parizu, a ne u našoj čaršiji - kaže Ugarak.
Ulazak u politiku
Ugarak kaže da je bio potpuno apolitičan, ali da se ipak odlučio priključiti Savezu za bolju budućnost BiH - SBB BiH Fahrudin Radončić.
- Sada sam predsjednik Općinskog odbora SBB BiH u Visokom i s nama je već 11 velikih privrednika. Privrednici su sputani, vladaju lopovi i kriminalne privatizacije. Omladina je na biroima, a mi ne možemo zaposliti više, jer nas sputava država kojoj služimo. Želimo napraviti bolji ambijent za život građana BiH. Zato sam se i priključio Savezu za bolju budućnost - ističe Ugarak.