Zalihe gotovih industrijskih proizvoda pri proizvođačima u hrvatskoj industriji u lipnju su u odnosu na svibanj bile manje za 2,7 posto, a u odnosu na lipanj prošle godine bile su manje za 8,6 posto. Tako je u lipnju trinaesti mjesec zaredom nastavljeno smanjenje zaliha gotovih industrijskih proizvoda na godišnjoj razini. U usporedbi sa stanjem prosječnih zaliha gotovih industrijskih proizvoda pri proizvođačima u 2009. godini zalihe su na kraju lipnja ove godine bile manje za 8,8 posto. Statistika prema glavnim industrijskim grupacijama pokazuje da su na godišnjoj razini, prema lipnju 2009. godine, zalihe gotovih proizvoda pri proizvođačima smanjene u proizvodnji trajnih proizvoda za široku potrošnju za 18 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 15,9 posto, kapitalnih proizvoda za 10 posto te intermedijarnih proizvoda za 4,1 posto. Istodobno su zalihe energije povećane za 14,2 posto.
Zalihe gotovih industrijskih proizvoda pri proizvođačima u hrvatskoj industriji u lipnju su u odnosu na svibanj bile manje za 2,7 posto, a u odnosu na lipanj prošle godine bile su manje za 8,6 posto, prvi su rezultati koje je objavio Državni zavod za statistiku (DZS).
Tako je u lipnju trinaesti mjesec zaredom nastavljeno smanjenje zaliha gotovih industrijskih proizvoda na godišnjoj razini.
U usporedbi sa stanjem prosječnih zaliha gotovih industrijskih proizvoda pri proizvođačima u 2009. godini zalihe su na kraju lipnja ove godine bile manje za 8,8 posto.
Statistika prema glavnim industrijskim grupacijama pokazuje da su na godišnjoj razini, prema lipnju 2009. godine, zalihe gotovih proizvoda pri proizvođačima smanjene u proizvodnji trajnih proizvoda za široku potrošnju za 18 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 15,9 posto, kapitalnih proizvoda za 10 posto te intermedijarnih proizvoda za 4,1 posto. Istodobno su zalihe energije povećane za 14,2 posto.
Prema područjima djelatnosti, zalihe su na godišnjoj razini u rudarstvu i vađenju porasle za 0,9 posto, dok su prerađivačkoj industriji smanjene za 9 posto.
Unutar prerađivačke industrije, zalihe u proizvodnji prehrambenih proizvoda, čiji je udio u industriji 23,05 posto, na kraju lipnja bile su manje za 21,1 posto u odnosu na isti mjesec lani, a u proizvodnji ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda (koje u industriji imaju udio od 11,3 posto) smanjene su za 11,5 posto.
Značajan pad zaliha zabilježen je i u proizvodnji osnovnih farmaceutskih proizvoda i pripravaka, za 33,3 posto, te u proizvodnji odjeće, za 28,1 posto.
U proizvodnji pića, koja u industriji ima udio od 10,36 posto, zalihe su smanjene za 1,6 posto.
Rast zaliha zabilježen je pak u proizvodnji duhanskih proizvoda, za 23,5 posto, proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, za 23 posto, proizvodnji proizvoda od gume i plastike za 8,1 posto itd.