Proizvodnja u prerađivačkoj industriji u Hrvatskoj je u srpnju bila manja za 3,2 posto u odnosu na lanjski srpanj. Kalendarski prilagođeni podaci prema djelatnostima pokazuju da je na godišnjoj razini najveći pad proizvodnje zabilježen u rudarstvu i vađenju i iznosio je 11,6 posto, dok je istodobno proizvodnja u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizacijom u srpnju ove godine bila za 12,6 posto viša nego u srpnju 2009. Državni zavod za statistiku objavio je prve rezultate o industrijskoj proizvodnji prije nekoliko dana, a ukupno je hrvatska industrijska proizvodnja u srpnju smanjena za 1,8 posto u odnosu na srpanj prošle godine, dok je u prvih sedam mjeseci ove u odnosu na isto razdoblje lani manja za 2,2 posto. Na ukupna kretanja u hrvatskoj industriji najviše utječu kretanja u prerađivačkoj industriji, a podaci DZS-a pokazuju da je proizvodnja u prerađivačkoj industriji u srpnju bila 3,2 posto manja nego u srpnju lani, a u sedam je mjeseci ove godine smanjena za 2,7 posto u odnosu na razdoblje siječanj-srpanj prošle godine.
Proizvodnja u prerađivačkoj industriji u Hrvatskoj je u srpnju bila manja za 3,2 posto u odnosu na lanjski srpanj, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) o industrijskoj proizvodnji prema djelatnostima.
Kalendarski prilagođeni podaci prema djelatnostima pokazuju da je na godišnjoj razini najveći pad proizvodnje zabilježen u rudarstvu i vađenju i iznosio je 11,6 posto, dok je istodobno proizvodnja u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizacijom u srpnju ove godine bila za 12,6 posto viša nego u srpnju 2009.
Državni zavod za statistiku objavio je prve rezultate o industrijskoj proizvodnji prije nekoliko dana, a ukupno je hrvatska industrijska proizvodnja u srpnju smanjena za 1,8 posto u odnosu na srpanj prošle godine, dok je u prvih sedam mjeseci ove u odnosu na isto razdoblje lani manja za 2,2 posto.
Na ukupna kretanja u hrvatskoj industriji najviše utječu kretanja u prerađivačkoj industriji, a podaci DZS-a pokazuju da je proizvodnja u prerađivačkoj industriji u srpnju bila 3,2 posto manja nego u srpnju lani, a u sedam je mjeseci ove godine smanjena za 2,7 posto u odnosu na razdoblje siječanj-srpanj prošle godine.
Nekoliko je djelatnosti unutar prerađivačke industrije koje od početka ove godine, pa tako i u srpnju, bilježe visoke stope pada proizvodnje.
Tako je u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, pod kojim statistika vodi i brodogradnju, proizvodnja u srpnju bila manja za 26,3 posto, a u sedam mjeseci je pala za 21,4 posto.
Još je nekoliko djelatnosti koje u odnosu na srpanj prošle godine bilježe dvoznamenkaste stope pada proizvodnje, primjerice proizvodnja osnovnih nemetalnih mineralnih proizvoda (13,7 posto), proizvodnja gotovih nemetalnih proizvoda, osim strojeva i opreme (14,1 posto), proizvodnja strojeva i uređaja (16,1 posto), električne opreme (19 posto), odjeće (19,8 posto) itd.
Nasuprot tim djelatnostima visoke stope rasta industrijske proizvodnje zabilježene su kod proizvodnje tekstila (14,6 posto), proizvodnji kemikalija i kemijskih proizvoda (16,1 posto), proizvodnji kože i srodnih proizvoda (17,2 posto), proizvodnje papira i proizvoda od papira (18,2 posto) itd.