Kriza kao da ide naruku „Galenici“. Posle najava da će ova zemunska fabrika spasti „Srbolek“, „Galeniku“ već od oktobra treba očekivati i u pogonima ivanjičkog „Habit farma“, inače jedinog proizvođača citostatika u zemlji. Prema poslednjim zvaničnim podacima iz 2008. godine, „Galenika“ je u ukupnoj prodaji lekova u Srbiji učestvovala sa 20,8 odsto, „Habit farm“ čiji je vlasnik Radoslav - Lale Sekulić sa 8,43 a „Srbolek“ sa 2,82 odsto. Po svemu sudeći, zasad neće biti reči o preuzimanju fabrika. „Galenika“ će praktično iznajmiti njihove pogone i proizvoditi tražene lekove kojih nema na tržištu. Vremenom, međutim, kako saznajemo od dobro upućenog izvora, ivanjički „Habit farm“ vrlo lako bi mogao postati deo „Galenike“. Habit farm ima probleme zbog nelikvidnosti i jedino rešenje je spajanje sa jačom kompanijom koja ima budućnost...
Kriza kao da ide naruku „Galenici“. Posle najava da će ova zemunska fabrika spasti „Srbolek“, „Galeniku“ već od oktobra treba očekivati i u pogonima ivanjičkog „Habit farma“, inače jedinog proizvođača citostatika u zemlji.
To je za „Novac“ izjavio Nenad Ognjenović, direktor „Galenike“, a potvrdio i prvi čovek „Habit farma“ Dragan Jovanović. Prema poslednjim zvaničnim podacima iz 2008. godine, „Galenika“ je u ukupnoj prodaji lekova u Srbiji učestvovala sa 20,8 odsto, „Habit farm“ čiji je vlasnik Radoslav - Lale Sekulić sa 8,43 a „Srbolek“ sa 2,82 odsto.
Po svemu sudeći, zasad neće biti reči o preuzimanju fabrika. „Galenika“ će praktično iznajmiti njihove pogone i proizvoditi tražene lekove kojih nema na tržištu. Vremenom, međutim, kako saznajemo od dobro upućenog izvora, ivanjički „Habit farm“ vrlo lako bi mogao postati deo „Galenike“.
„Habit farm ima probleme zbog nelikvidnosti i jedino rešenje je spajanje sa jačom kompanijom koja ima budućnost. Sa druge strane, ‘Galenika’ bi ulaskom u ‘Habit farm’ jačala svoju paletu proizvoda jer smo po broju preparata i kvalitetu odmah iza ‘Galenike’ i ‘Hemofarma’“, kaže za „Novac“ direktor „Habit farma“ Dragan Jovanović i otkriva da će na lekovima koji budu proizvedeni u Ivanjici pisati da je proizvođač „Galenika“. Proizvodnji prethodi samo manja investicija na pogonu za citostatike od stotinak hiljada evra.
Ističe i da očekuje drastičan rast prometa. „Proizvodnja citostatika do sada je bila u povoju, proizvodnju smo registrovali prošle godine, a sada ćemo uz ‘Galeniku’ imati lakšu prođu na tržištu“, kaže Jovanović. Za proizvodnju u Ivanjici „Galenika“ će angažovati svoje radnike, ali će preuzeti i neke kadrove iz „Habit farma“, saznajemo u ovoj fabrici.
Prema pisanju medija, ovo nije prva saradnja „Galenike“ i „Habit farma“. Prošle godine magazin „Standard“ pisao je da je „Galenika“ imala sopstveni sektor za spoljnotrgovinsko poslovanje, ali da je njen direktor Nenad Ognjenović ipak angažovao posredničke firme koje su dobijale primamljivu proviziju.
„Za posrednika je izabrana firma ‘Svis intermedikal’. Iza ugovora o uvozu i izvozu koje je ‘Galenika’ sačinila sa ovom firmom zapravo se nalazila švajcarska firma ‘Farma trejd’, a iza obe firme krio se vlasnik kompanije ‘Habit farm’ Lale Sekulić“, pisao je „Standard“.
Ovakve navode Ognjenović nije želeo da komentariše, samo je istakao da je cilj nove saradnje „Galenike“ i „Habit farma“ da se obezbede dovoljne količine citostatika.
Sa druge strane, „Galeniku“ uskoro treba očekivati i u pogonima „Srboleka“, čiji radnici zbog problema u poslovanju štrajkuju već nekoliko meseci.
„’Srbolek’ ima probleme u poslovanju i jedini je proizvođač nitroglicerina u zemlji. U paleti ima 29 lekova, a ‘Galenika’ je kao državna kompanija odgovorna da pomogne proizvodnju i stručno i kadrovski. O tome smo i razgovarali sa predstavnicima države, a ne o vlasništvu i kupovini fabrike „, kaže Ognjenović i dodaje da nema potrebe da se proizvodnja seli u „Galeniku“ kad već postoje pogoni u „Srboleku“.
Još uvek nije poznato kada bi saradnja dveju fabrika trebalo da počne. Ključnu reč treba dati Ministarstvo ekonomije, gde su nam potvrdili da se „na ovom slučaju radi“.
„Sve ide u dobrom pravcu „, kratko su prokomentarisali u Ministarstvu ekonomije.
„Srbolek“ je privatizovan 2005. godine, a radnici su u više navrata ove godine štrajkovali tražeći isplatu ovogodišnjih zarada i zaostalih troškova prevoza za 2009. godinu i putnih troškova.
U sindikatu „Nezavisnost“ ističu da je vlasnik, srpski biznismen Jovica Stefanović Nini po kupovini „Srboleka“ na računu zatekao oko 80 miliona dinara, 25 tona plaćenih sirovina, 400 miliona dinara robe u magacinu, te firmu bez kredita i hipoteka na objektima. Posle četiri godine, račun „Srboleka“ je blokiran sa oko 150 miliona dinara, ima neplaćenih troškova za komunalije, kasni se s isplatama zarada i doprinosa. Dugovi dobavljačima iznose oko 200 miliona dinara.
„Dugove nećemo da vraćamo jer ih ‘Galenika’ nije ni napravila. ‘Srbolek’ je akcionarsko društvo, pa neplaćene poreze i račune država treba da reši sa vlasnicima“, kaže Ognjenović.