Dve godine traje potraga za geotermalnim vodama širom Zlatibora, a u četvrtak su meštane obradovali prvi rezultati. Iz bušotine u strogom turističkom centru pokuljao je topao gejzir. Zna mu se i namena, grejaće pločnik Kraljevog trga, ako količine budu dovoljne, eto i najjeftinijeg grejanja za hotele i domaćinstva. Na 10 metara ispod površine pojavila se voda, a na 80. metru pokuljao je pravi gejzir. Kopaće se do 102 metra dubine. Veruje se da će odavde svakoga dana isteći pola miliona litara vode. Temperatura prvih količina je oko 11 stepeni Celzijusovih, a koliko će voda zaista biti topla, znaće se narednih dana. Uslediće i hemijske analize, da bi se utvrdile i druge karakteristike vode iz novog izvora, ali je već izvesno da se ona može koristiti i za piće. Manje izvorište geotermalnih voda već je pronađeno kod hotela "Olimp", ali i u selu Tripkova, gde već teče 500 litara u sekundi. Istraživanja su u toku u zlatiborskom naselju Zova i selima Dobroselica, Rožanstvo, Jablanica i Semegnjevo.
Dve godine traje potraga za geotermalnim vodama širom Zlatibora, a u četvrtak su meštane obradovali prvi rezultati.
Iz bušotine u strogom turističkom centru pokuljao je topao gejzir. Zna mu se i namena, grejaće pločnik Kraljevog trga, ako količine budu dovoljne, eto i najjeftinijeg grejanja za hotele i domaćinstva.
- Na 10 metara ispod površine pojavila se voda, a na 80. metru pokuljao je pravi gejzir. Kopaćemo do 102 metra dubine - objasnio je Đuro Milanković, sa Rudarsko-geološkog instituta u Beogradu.
- Verujemo da će odavde svakoga dana isteći pola miliona litara vode, reč je o značajnom izvorištu. Temperatura prvih količina je oko 11 stepeni Celzijusovih, a koliko će voda zaista biti topla, znaćemo narednih dana.
Uslediće i hemijske analize, da bi se utvrdile i druge karakteristike vode iz novog izvora, ali je već izvesno da se ona može koristiti i za piće.
Manje izvorište geotermalnih voda već je pronađeno kod hotela "Olimp", ali i u selu Tripkova, gde već teče 500 litara u sekundi. Istraživanja su u toku u zlatiborskom naselju Zova i selima Dobroselica, Rožanstvo, Jablanica i Semegnjevo.
- Znali smo da Zlatibor krije nepresušne izvore toplih i lekovitih voda. Imaćemo eksploataciju iz pet izvora, za daljinsko grejanje i banjsko lečenje - kaže Milan Stamatović, predsednik opštine Čajetina.
Smatralo se donedavno da je Zlatibor sušno područje, bez dovoljno vode, zato je napravljeno veštčko jezero Ribnica. Sada se zna da najposećenija srpska planina leži na nepresušnim izvorima tople vode.
- Očekujemo da ćemo u Semegnjevu i Jablanici pronaći velike količine lekovite, hiperalkalne vode, kakve ima samo na još sedam mesta na planeti - tvrde u timu Rudarsko-geološkog instituta.
- To je voda idealne kiselosti, a služi za lečenje kožnih oboljenja.
Dobroselica
NajznaČajnije izvorište nalazi se u Dobroselici, nedaleko od Ski-centra Tornik, a zemljište na svim lokacijama pripada opštini Čajetina. Istraživanja finansira Ministarstvo nauke, a za postavljanje bušotina Vlada Srbije izdvojila je 20 miliona dinara.