Slovenačka kompanija Gorenje će graditi skladište električnog i elektronskog otpada u Valjevu. Gorenje je zastalo u pripremi izgradnje skladišta zbog ekonomske krize koja je pogodila i tu kompaniju. Gorenje je najveći proizvođač bele tehnike u regionu, pa je gotovo nezamislivo da ne gradi to skladište u Valjevu, prvenstveno za svoje potrebe. Potrebno je da se u Srbiji izgradi nekoliko skladišta za električni i elektronski otpad. Sudbina eventualnog skladištenja opasnog otpada, takođe u Valjevu, u rukama je lokalne samouprave, koja, po važećim propisima, daje saglasnost u postupku donošenja odluke. To skladište bi u fabričkom krugu Gorenja trebalo da gradi slovenačka firma Kemis iz sastava Gorenja, ali je Gradska uprava u Valjevu, pod pritiskom javnosti, uskratila saglasnost. Konačnu odluku doneće Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja.
Slovenačka kompanija Gorenje će graditi skladište električnog i elektronskog otpada u Valjevu, kaže ministar za zaštitu životne sredine Oliver Dulić.
Dulić je rekao da je Gorenje zastalo u pripremi izgradnje skladišta zbog ekonomske krize koja je pogodila i tu kompaniju.
"Gorenje je najveći proizvođač bele tehnike u regionu, pa je gotovo nezamislivo da ne gradi to skladište u Valjevu, prvenstveno za svoje potrebe", kazao je Dulić.
Ministar je dodao da je potrebno da se u Srbiji izgradi nekoliko skladišta za električni i elektronski otpad.
On je ocenio da je sudbina eventualnog skladištenja opasnog otpada, takođe u Valjevu, u rukama lokalne samouprave, koja, po važećim propisima, daje saglasnost u postupku donošenja odluke.
To skladište bi u fabričkom krugu Gorenja trebalo da gradi slovenačka firma Kemis iz sastava Gorenja, ali je Gradska uprava u Valjevu, pod pritiskom javnosti, uskratila saglasnost. Konačnu odluku doneće Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja.
Prema zahtevu Kemisa, u Valjevu bi se skladištio opasan otpad iz Srbije do momenta transportovanja u neku od zemalja Evropske unije, pošto se taj otpad za sada ne uništava u zemljama bivše SFRJ.
Valjevci nisu pristali na ponudu Kemisa između ostalog i zbog toga što se pogoni Gorenja nalaze u širem centru grada okruženi školama, obdaništem, velikim naseljima i Železničkom stanicom.