Gradi se silos za pepeo u TE Tuzla

Bez autora
Jun 02 2010

Generalni direktori Elektroprivrede BiH i Energoinvesta, Amer Jerlagić i Džemail Vlahovljak, potpisali su danas Ugovor o izgradnji silosa za pepeo u TE Tuzla, vrijedan 5,05 miliona KM, bez PDV-a. Riječ je o poslu koji će realizirati konzorcij Energoinvest i firma Butmir iz Sarajeva u roku od osam mjeseci, a odnosi se na istovremeni transport pepela s blokova 4 i 5 i transport s bloka 6, u paru s nekim od blokova 4 i 5. Elektroprivreda je nastavila s politikom dodjele poslova domaćim firmama koje za te poslove posjeduju reference i kurentne su na tržištu. Novi silos treba da omogući bolju i fleksibilniju isporuku pepela, kao nusproizvoda od kojeg Elektroprivreda ostvari značajan prihod. To će se uspješno okončati, kao i dosadašnji poslovi. Garancija za to su iskustvo u srodnim poslovima, u poslovima zaštite okoliša, ali i u projektiranju i realizaciji projekta.

Gradi se silos za pepeo u TE TuzlaGeneralni direktori Elektroprivrede BiH i Energoinvesta, Amer Jerlagić i Džemail Vlahovljak, potpisali su danas Ugovor o izgradnji silosa za pepeo u TE Tuzla, vrijedan 5,05 miliona KM, bez PDV-a.

Riječ je o poslu koji će realizirati konzorcij Energoinvest i firma Butmir iz Sarajeva u roku od osam mjeseci, a odnosi se na istovremeni transport pepela s blokova 4 i 5 i transport s bloka 6, u paru s nekim od blokova 4 i 5.

Direktor Elektroprivrede BiH Amer Jerlagić istaknuo je danas na konferenciji za novinare u Sarajevu da je Elektroprivreda nastavila s politikom dodjele poslova domaćim firmama koje za te poslove posjeduju reference i kurentne su na tržištu.

Novi  silos, kako je naglasio, treba da  omogući bolju i  fleksibilniju isporuku pepela, kao   nusproizvoda od kojeg Elektroprivreda ostvari značajan prihod.

Džemail Vlahovljak, generalni direktor Energoinvesta, istaknuo je da je zadovoljan što će njegova kompanija  raditi još jedan značajan posao za Elektroprivredu.

- Nadam se da ćemo to uspješno okončati,  kao i dosadašnje poslove. Garancija za to su naše iskustvo u srodnim poslovima, u poslovima zaštite okoliša, ali i u projektiranju i realizaciji projekta, istaknuo je Vlahovljak i naglasio da je sličan posao Energoinvest ovih dana okončao u Srbiji.

Kako je rečeno, kapacitet instalacije za suho pražnjenje pepela iz silosa pepela je 3.000 m3 je 200 t/h po jednoj instalaciji, dok sadržaj čvrstih čestica u ispušnom zraku na vrećastom filteru između silosa i silosu pepela 3.000 m3 mora biti ispod 5 mg/m3, što je u skladu s normama EU o zaštiti okoliša.

Ugovorom je predviđeno da se 90 procenata ukupno ugovornog iznosa isplaćuje sukcesivno, prema dinamici izvšene isporuke opreme, izvršenih radova i usluga, a da se 10 procenata isplati nakon uspješno završenog probnog pogona postrojenja.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik