„Guča” lije nosače motora za BMV

Bez autora
Nov 16 2010

U novoj, automatskoj livnici sivog liva koja izbacuje 250 kalupa na sat, rade se nosači motora za nemački automobilski koncern BMV, korpe i ploče za kvačila „Ruena” iz Kočana, kućišta ležajeva za FKL iz Temerina, odlivci za italijansku firmu SKF i srpskog proizvođača traktora IMT. Na spisku kupaca je ukupno 48 preduzeća iz zemlje i inostranstva, i u ovom pogonu Industrijskog kombinata „Guča” radnici uglavnom nadziru šta mašine rade. Do kraja godine zaokružiće se plan zamišljenih investicija u livnici, koji podrazumeva modernizaciju kompletnog pogona, poboljšanje zaštite na radu i zaštitu ekologije i mikroklime u ovom radnom prostoru. A po dugoročnom planu razvoja, na kraju 2012. godine ova livnica biće jedna od najsavremenijih u Evropi. Kombinat je privatizovan 2006. godine od kada posluje u sastavu koncerna „Farmakom MB Šabac”, a livnica je okosnica proizvodnog programa u preduzeću, sa svoje tri celine...

„Guča” lije nosače motora za BMVU novoj, automatskoj livnici sivog liva koja izbacuje 250 kalupa na sat, rade se nosači motora za nemački automobilski koncern BMV, korpe i ploče za kvačila „Ruena” iz Kočana, kućišta ležajeva za FKL iz Temerina, odlivci za italijansku firmu SKF i srpskog proizvođača traktora IMT.

Na spisku kupaca je ukupno 48 preduzeća iz zemlje i inostranstva, i u ovom pogonu Industrijskog kombinata „Guča” radnici uglavnom nadziru šta mašine rade.

– Do kraja godine zaokružićemo plan zamišljenih investicija u livnici, koji podrazumeva modernizaciju kompletnog pogona, poboljšanje zaštite na radu i zaštitu ekologije i mikroklime u ovom radnom prostoru. A po dugoročnom planu razvoja, na kraju 2012. godine ova livnica biće jedna od najsavremenijih u Evropi – kaže za „Politiku” inženjer Radovan Ilić (56), generalni direktor IK „Guča”.

Kombinat je privatizovan 2006. godine od kada posluje u sastavu koncerna „Farmakom MB Šabac”, a livnica je okosnica proizvodnog programa u preduzeću, sa svoje tri celine. Pored automatske, to su i linija za izradu flotacijskih kugli za RTB Bor (8.000 tona ove godine), kao i livnica čelika za potrebe RTB Bor i rudnika EPS-a, odakle izlaze bagerski zubi, udarni čekići i obloge za mlinove.

– Godinama smo, po narudžbini kupaca iz zemlje i inostranstva, proizvodili i odlivke za peći i kamine, pa tako došli do zamisli da napravimo sopstvenu livenu peć. Projektante i dizajnere poslali smo na obuku u Veronu i ubrzo je kao rezultat njihovog rada nastao prvi model naše peći, pod nazivom „Arina”. Liniju i alate montirali smo sami i serijsku proizvodnju počeli ove jeseni – ističe Ilić.

Peć je kompletno izrađena od sivog liva, teška je od 115 do 125 kilograma i na ispitnoj stanici Evropske unije, u Sofiji, pokazala je perfektne rezultate: iskorišćenost toplote je 84 odsto, snaga peći 10 kilovata, a emisija ugljen-monoksida 50 odsto od dozvoljene. Proizvođačka cena je od 30.000 do 32.000 dinara.

– Cilj nam je da proširimo asortiman. Već imamo pet isprojektovanih modela za sledeću sezonu. Predviđamo da će tada proizvodne serije biti od 2.000 do 2.500 peći mesečno.

Ilić navodi da je pre četiri godine topionica u Kombinatu radila sa četvrtinom kapaciteta, a sada je usko grlo, pa će da bude proširena montiranjem nove, srednjofrekventne peći od 3,5 megavata, koja će da udvostruči sve kapacitete u preduzeću.

– Danas imamo 400 radnika, od kojih je 150 primljeno u nekoliko prethodnih leta. Ali, interesovanje ne jenjava, pa ćemo od sredine sledeće godine zaposliti još 50 novajlija. Zbog čega ljudi žele da rade u livnici? Zato što znaju da „Farmakom” obezbeđuje egzistencijalnu i socijalnu sigurnost – naglasio je Ilić.

Mesečna proizvodnja u ovoj godini je 1.320 tona odlivaka ili 25 odsto više nego lane, dok je rast proizvodnje posle privatizacije dostigao 481 procenat. Ukupna vrednost proizvodnje za ovu godinu biće 20 miliona evra, dok su prosečne zarade 35.000 dinara.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik