Najznačajniji hrvatski proizvođači namještaja vratili su se na rusko tržište predstavljajući svoje proizvode na najvećem ruskom sajmu namještaja »Mebel 2010.«, koji se od 22. do 26. studenoga održao u Moskvi. Diploma HGK-u za nabolje dizajnirani štand na sajmu iznimna čast i potvrda da se ide u pravom smjeru. Hrvatska ima proizvod koji vrijedi i koji se može prodati, a za hrvatski namještaj, najviše su se zanimali saloni namještaja, individualni kupci te arhitekti koji opremaju objekte. Na ruskom sajmu predstavljeno je sedam hrvatskih proizvođača namještaja: Brestovac, Ciprijanić, Spin Valis, DIN Novoselec, Lazingrad, Olimp Magnatica i Lupino. DIN Novoselec u Moskvi je predstavio svoje linije namještaja od punog drveta - Pennine i Samara. Iako DIN izvozi 90 posto namještaja, Rusija je ipak još neosvojeno područje. Ostvareni kontakti pomoći će i plasiranju DIN-ova parketa na to veliko tržište.
Najznačajniji hrvatski proizvođači namještaja vratili su se na rusko tržište predstavljajući svoje proizvode na najvećem ruskom sajmu namještaja »Mebel 2010.«, koji se od 22. do 26. studenoga održao u Moskvi.
Rajko Ružička, pomoćnik direktora Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo Hrvatske gospodarske komore, kazao je da je diploma HGK-u za nabolje dizajnirani štand na sajmu iznimna čast i potvrda da se ide u pravom smjeru. Dodao je da Hrvatska ima proizvod koji vrijedi i koji se može prodati, a za hrvatski namještaj, prema njegovim riječima, najviše su se zanimali saloni namještaja, individualni kupci te arhitekti koji opremaju objekte.
Na ruskom sajmu predstavljeno je sedam hrvatskih proizvođača namještaja: Brestovac, Ciprijanić, Spin Valis, DIN Novoselec, Lazingrad, Olimp Magnatica i Lupino
DIN Novoselec u Moskvi je predstavio svoje linije namještaja od punog drveta - Pennine i Samara. Iako DIN izvozi 90 posto namještaja, Rusija je ipak još neosvojeno područje, kazao je Hrvoje Svetina, pomoćnika direktora u DIN-u, te istaknuo da će ostvareni kontakti pomoći i plasiranju DIN-ova parketa na to veliko tržište.
Prvi kontakt na ruskom tržištu nakon 20 godina ponovno je uspostavljen, a to veliko i zahtjevno tržište u međuvremenu se jako promijenilo. Tako je Ružička istaknuo da plasiranje proizvoda u Moskvi neće biti jednostavno jer ondje nema centralne pozicije za distribuciju hrvatskog namještaja. Međutim, Rusija je oduvijek bila sklona hrvatskom namještaju i slavonskom hrastu.
Uz to, Rusija je zanimljivo tržište za hrvatske izvoznike namještaja i zbog prodaje proizvoda više cjenovne vrijednosti poput dizajnerskog namještaja.
Inače, u prvih osam mjeseci ove godine izvoz drva i namještaja u odnosu na isto razdoblje lani povećan je za osam posto, a uvoz je smanjen za 20 posto. To je rezultiralo povećanjem vanjskotrgovinskog suficita na 176 milijuna dolara koji se obično kreće oko 100 milijuna dolara na godišnjoj razini.
Podaci o izvozu i uvozu namještaja iz Hrvatske pokazuju pak deficit, ali je rastom izvoza za 13 posto, a padom uvoza za 21 posto, u prvih osam mjeseci ove godine u odnosu na isto razdoblje lani taj deficit smanjen na dva milijuna dolara. U prvih osam mjeseci ove godine iz Hrvatske je izvezeno namještaja za gotovo 200 milijuna dolara.