Posle raskida ugovora o privatizaciji, pirotski “Prvi maj” uz pomoć države, vlasnika kompanije, ne samo da se oporavlja nego i traga za strateškim partnerom. Prvi razgovor sa potencijalnim strateškim partnerom uslediće sredinom januara i to sa čuvenom nemačkom firmom “Hugo Boss”. Plate su povećane za 20 odsto i redovno se isplaćuju, a kapaciteti fabrike su upošljeni sa 100 odsto. U fabrici radi oko 1.500 radnika. Ovu godinu obeležio je period pre raskida ugovora i posle raskida ugovora u drugoj polovini godine i ova godina bila je izuzetno teška. Industrija odeće 'Prvi maj' iza sebe je ostavila tešku poslovnu godinu, ali uprkos tome, očuvana su sva radna mesta, zarade radnika povećane su za 20 odsto, a velikim angažovanjem svi kontakti sa inopartnerima su zadržani. Najveći broj, odnosno 100 odsto radnika su vratili na posao. Zadržali su inostrane partnere sa kojima su radili i nastoje da se njihov broj poveća, kao i naručene količine. Kapaciteti fabrike su popunjeni sto odsto.
Posle raskida ugovora o privatizaciji, pirotski “Prvi maj” uz pomoć države, vlasnika kompanije, ne samo da se oporavlja nego i traga za strateškim partnerom.
Prvi razgovor sa potencijalnim strateškim partnerom uslediće sredinom januara i to sa čuvenom nemačkom firmom “Hugo Boss”, saopštavaju u ovoj fabrici.
Plate su povećane za 20 odsto i redovno se isplaćuju, a kapaciteti fabrike su upošljeni sa 100 odsto. U fabrici radi oko 1.500 radnika.
Generalni direktor “Prvog maja” Veljko Krstić kaže da je ovu godinu obeležio period pre raskida ugovora i posle raskida ugovora u drugoj polovini godine i da je ova godina bila izuzetno teška.
"Industrija odeće 'Prvi maj' iza sebe je ostavila tešku poslovnu godinu, ali uprkos tome, očuvana su sva radna mesta, zarade radnika povećane su za 20 odsto, a velikim angažovanjem svi kontakti sa inopartnerima su zadržani", rekao je Krstić, zastupnik kapitala i direktor “Prvog maja”.
"Najveći broj, odnosno 100 odsto radnika smo vratili na posao. Zadržali smo inostrane partnere sa kojima smo radili i nastojimo da se njihov broj poveća, kao i naručene količine. Kapaciteti fabrike su popunjeni sto odsto", dodaje on.
"Sve radnike koji su bili na prinudnom odmoru vratili smo na posao. Nijedan radnik više nije na prinudnom odmoru i za sve ima posla. Država nam je pomogla i oko overe zdravstvenih knjižica. Sve obaveze oko poreza i doprinosa smo izmirili i očekujemo da ćemo i naredne godine takođe knjižice biti overene", kaže Krstić
Prosečna neto zarada radnika iznosi oko 15.600 dinara. Svi porezi i doprinosi radnika su izmireni, a radnici nakon četiri godine konačno imaju zdravstveno osiguranje.
“Prvi maj” je tokom 2010. godine od Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja dobio novčanu podršku u iznosu od 78 miliona dinara. Zato Krstić drugu polovinu godine ocenjuje pozitivnom i naglašava da je u tom periodu mnogo toga urađeno.
Predsednik opštine Pirot Vladan Vasić kaže da je “Prvi maj” izuzetno važan za Pirot jer u njemu radi oko 1.500 radnika, pretežno žena, i da je posle neuspele privatizacije i raskida ugovora država restrukturiranjem i zamrzavanjem obaveza od preko 10 miliona evra, povukla pravi potez.
"U proteklih pet meseci je urađeno mnogo i što je najvažnije ova fabrika ima snažnu podršku države koja se ogleda u redovnim mesečnim subvencijama. Za četiri meseca je 'Prvi maj' od Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja dobio više para nego opština od transfera iz republike. Stanje je stabilizovano. Pre toga je 'Prvi maj' bio na rubu provalije, pretio mu je stečaj i imali bi sada prazne hale i radnike koji ne rade", navodi on.
"Pored upošljavanja kapaciteta, preko Ministarstva ekonomije nastojimo da za 'Prvi maj' pronađemo ozbiljnog strateškog partnera. Za 17. januar najavljena je zvanična poseta predstavnika čuvene nemačke firme 'Hugo Boss'. Počeće razgovori s njima na najvišem nivou. Za sada ne možemo da kažemo kako će se ti razgovori završiti, ali je veoma važno da postoji interesovanje za 'Prvi maj' i da država stoji iza ove fabrike", kaže Vasić.