Širokobriješka kompanija Presal Extrusion, koja se bavi izradom aluminijskih profila, izvezla je u prvoj polovini ove godine 4.000 tona ovih proizvoda, što predstavlja povećanje od čak 50 posto više u odnosu na lani. Ova firma imala je i povećane prihode, i to za 70 posto više nego 2009. godine. Objašnjenje o ovom uspjehu leži u činjenici da je 90 posto proizvoda Presala izvezeno u inozemstvo, i to većim dijelom u Italiju, Sloveniju, Francusku i Belgiju. Ovogodišnja proizvodnja bilježi planirani rast pa su tako preradili 4.600 tona trupaca, što je, u odnosu na isto razdoblje lani, rast od 31 posto. Nažalost, situacija s proširivanjem naših kapaciteta ne prati tendenciju rasta, i to zbog sporosti državne administracije i nejasnih birokratskih kočnica. Naime, iako već imaju spreman pogon za plastifikaciju profila, još ga ne smijeju pustiti u rad s obzirom na to da čekaju ekološku dozvolu, koja je i dalje u proceduri na Kantonalnom sudu u Sarajevu. Samim tim, kapaciteti osu stali jednaki lanjskima te nisu uspjeli ostvariti plan i zaposliti nove radnike.
Širokobriješka kompanija Presal Extrusion, koja se bavi izradom aluminijskih profila, izvezla je u prvoj polovini ove godine 4.000 tona ovih proizvoda, što predstavlja povećanje od čak 50 posto više u odnosu na lani.
Birokratske kočnice
Izjavio je ovo za "Dnevni avaz" direktor Presala Karlo Soldo, koji je kazao da je ova firma imala i povećane prihode, i to za 70 posto više nego 2009. godine. Objašnjenje o ovom uspjehu, kaže on, leži u činjenici da je 90 posto proizvoda Presala izvezeno u inozemstvo, i to većim dijelom u Italiju, Sloveniju, Francusku i Belgiju.
- Naša ovogodišnja proizvodnja bilježi planirani rast pa smo tako preradili 4.600 tona trupaca, što je, u odnosu na isto razdoblje lani, rast od 31 posto. Nažalost, situacija s proširivanjem naših kapaciteta ne prati našu tendenciju rasta, i to zbog sporosti državne administracije i nejasnih birokratskih kočnica. Naime, iako već imamo spreman pogon za plastifikaciju profila, još ga ne smijemo pustiti u rad s obzirom na to da čekamo ekološku dozvolu, koja je i dalje u proceduri na Kantonalnom sudu u Sarajevu. Samim tim, naši kapaciteti ostali su jednaki lanjskima te nismo uspjeli ostvariti plan i zaposliti nove radnike - kazao nam je Soldo.
Veći kapaciteti
Govoreći o planovima do kraja godine, Soldo je istakao kako se nada da će ispuniti svoj zacrtani cilj i proizvesti 10.000 tona profila. Nada se i otvaranju pogona za plastifikaciju, s novim proizvodima, koji trebaju biti još konkurentniji na tržištu. Naveo je da u skorijoj budućnosti planiraju postaviti druge prese kako bi povećali kapacitete firme i odgovorili potrebama tržišta.
- Kriza je posebno pogodila tržište metala te je lani cijena ovog proizvoda na Londonskoj berzi opala za 50 posto. Ove godine bilježimo rast cijena i lagani oporavak tržišta iako će trebati dosta vremena kako bismo se vratili na putanju kojom smo krenuli prije početka svjetske krize. Problem nam predstavljaju i veoma skupe bankarske usluge, a za njihovu regulaciju naša država, jednostavno, nema sluha - naglasio je Soldo.
Proizvođači nemaju podršku vlasti
- Poslovni ambijent u BiH daleko je od željenog. Iako smo, kao jedan od najvećih izvoznika, već nekoliko puta apelirali da se procedura ubrza, niko od nadležnih nije nam se obratio niti došao u posjetu. Proizvođači u BiH nemaju uporište u državi pa su, samim tim, osuđeni na stagnaciju i vječito kaskanje za konkurencijom - kaže Soldo.