Izvoz Feala veći za 60 posto

Bez autora
Jul 26 2010

Zahvaljujući metalnom sektoru, BiH je u proteklom periodu imala dobre rezultate izvoza, tako da je on porastao za oko 30 posto. Za ovaj rezultat donekle je zaslužan postepeni oporavak metalne industrije u regionu, ali ponajviše bh. kompanije koje su se uspjele pozicionirati na evropskom tržištu. Uspjelo je to, prije svega, širokobriješkoj kompaniji Feal, koja je u ovoj godini našla kupce u više zemalja zapadne Evrope. Upravo su zahvaljujući tome u prvih šest mjeseci ove godine postigli rast izvoza metalnih i građevinskih proizvoda za čak 60 posto. Nikada se nisu sudbinski vezali za samo jednu ili dvije zemlje ili za jedan segment tržišta. Sada su u situaciji da rade sa sto posto kapaciteta. Pojačana je potražnja za ovom vrstom proizvoda. Naravno, firme iz Evrope traže vrhunski kvalitet i pristupačne cijene. Proizvodi moraju biti prilagođeni evropskom tržištu.

Izvoz Feala veći za 60 postoZahvaljujući metalnom sektoru, BiH je u proteklom periodu imala dobre rezultate izvoza, tako da je on porastao za oko 30 posto.

Za ovaj rezultat donekle je zaslužan postepeni oporavak metalne industrije u regionu, ali ponajviše bh. kompanije koje su se uspjele pozicionirati na evropskom tržištu.

Uspjelo je to, prije svega, širokobriješkoj kompaniji Feal, koja je u ovoj godini našla kupce u više zemalja zapadne Evrope.

Kupci u Evropi


Direktor Feala Tonćo Barbarić kazao je za "Dnevni avaz" da su upravo zahvaljujući tome u prvih šest mjeseci ove godine postigli rast izvoza metalnih i građevinskih proizvoda za čak 60 posto.

- Nikada se nismo sudbinski vezali za samo jednu ili dvije zemlje ili za jedan segment tržišta. Mi smo sada u situaciji da radimo sa sto posto naših kapaciteta. Pojačana je potražnja za ovom vrstom proizvoda. Naravno, firme iz Evrope traže vrhunski kvalitet i pristupačne cijene. Naši proizvodi moraju biti prilagođeni evropskom tržištu - kazao je Barbarić.

On nam je otkrio da će Feal do kraja ove godine uložiti dodatnih pet miliona eura u novu tehnologiju i opremu, s namjerom da proširi kapacitete za još 30 posto. S tim u vezi, naveo je kako sa firmom Pro fine iz Živinica dogovaraju zajedničke poslove za izvoz u Austriju.

Osuđeni na propast

Barbarić smatra kako u BiH postoji dosta firmi koje su se orijentirale na lokalno građevinsko tržište, iako tu nema novih investicija. Kako sada stvari stoje, cijeni Barbarić, te firme su osuđene na propast.

- Mislim da firme koje od sirovine poput glinice ili tečnog aluminija proizvode gotove proizvode za građevinski materijal imaju mogućnost da opstanu u BiH. Treba nam što više firmi koje imaju više faze prerade, odnosno treba nam što više učešća rada. Takve firme treba stimulirati ili omogućiti im lakše poslovanje - ističe Barbarić.

Država treba imati više sluha za privredu

Govoreći o poslovnom ambijentu u BiH, Barbarić navodi da su ostvareni samo mali pomaci. Naglasio je kako i dalje ima dosta otvorenih pitanja u dijalogu između proizvođača aluminija i državnih struktura, od kojih se neka tiču neujednačenih cijena električne energije. On je zaključio kako država treba imati više sluha za metalni sektor.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik