Povećana proizvodnja šumskih sortimenata, koja u avgustu ove godine bilježi rast od 22 odsto u odnosu na isti mjesec lani, omogućila je i obimniju proizvodnju namještaja, kojeg je ove godine izvezeno za 90 miliona maraka. Od 2005. godine bilježi se rast vrijednosti izvoza namještaja. Prije 2005. godine prosječno se godišnje izvozio namještaj za 40 miliona do 50 miliona maraka. Ove godine na inostrano tržište plasiran je namještaj vrijedan 90 miliona maraka. Najveći kupci proizvoda od drveta iz Republike Srpske su, dodaje Šinik, Srbija, Italija, Njemačka, Slovenija, Austrija, Švajcarska i Hrvatska. Prema podacima Zavoda za statistiku Republike Srpske, proizvodnja sortimenata za osam mjeseci ove godine u odnosu na isti period 2009. godine veća je za 2,2 odsto, dok je prodaja u istom periodu veća za 4,1 odsto.
Povećana proizvodnja šumskih sortimenata, koja u avgustu ove godine bilježi rast od 22 odsto u odnosu na isti mjesec lani, omogućila je i obimniju proizvodnju namještaja, kojeg je ove godine izvezeno za 90 miliona maraka, rekao je sekretar Udruženja drvoprerađivača u Privrednoj komori Republike Srpske Lazo Šinik.
On kaže da se od 2005. godine bilježi rast vrijednosti izvoza namještaja.
- Prije 2005. godine prosječno se godišnje izvozio namještaj za 40 miliona do 50 miliona maraka. Ove godine na inostrano tržište plasiran je namještaj vrijedan 90 miliona maraka - rekao je Šinik.
Najveći kupci proizvoda od drveta iz Republike Srpske su, dodaje Šinik, Srbija, Italija, Njemačka, Slovenija, Austrija, Švajcarska i Hrvatska.
Prema podacima Zavoda za statistiku Republike Srpske, proizvodnja sortimenata za osam mjeseci ove godine u odnosu na isti period 2009. godine veća je za 2,2 odsto, dok je prodaja u istom periodu veća za 4,1 odsto.
- Prodaja drvnih sortimenata u avgustu ove godine veća je za 23,9 odsto u odnosu na isti period lani - podaci su Zavoda.
Šinik kaže da je povećana potražnja za trupcima iz Srpske na inostranom tržištu podstakla domaće proizvođače na obimniju proizvodnju.
- Trenutno se u većem obimu proizvode trupci za rezanje četinara i lišćara - rekao je Šinik i dodao da drvna industrija u Srpskoj sve manje zavisi od uvoza i jedna je od rijetkih grana privrede koja ima dobar spoljnotrgovinski bilans.
Uvoz
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, na domaće tržište ove godine uvezen je namještaj vrijedan 35,5 miliona maraka.
- Najviše se uvozio namještaj za opremanje stanova i kuća, te kancelarijski namještaj, a najviše se uvozilo iz Italije, Njemačke, Slovenije i Hrvatske - podaci su Uprave.