BiH je u prvih pet mjeseci ove godine ostvarila izvoz u vrijednosti od 2,7 milijardi KM, što je za 30,6 posto više u odnosu na isti period prošle godine. Istovremeno, uvoz je iznosio oko pet milijardi KM, što je za 3,3 posto više nego u istom periodu 2009. godine. Najveći izvoz ostvarila je prerađivačka industrija sa 2,4 milijarde KM, a tome je najviše doprinijela industrija baznih metala sa 546 miliona KM. Istovremeno najviše smo uvozili proizvode prerađivačke industrije u vrijednosti 4,1 milijardu KM, od čega najviše otpada na uvoz prehrambenih proizvoda i pića - 667 miliona KM. U prvih pet mjeseci vodeća izvozna destinacija ostala je Njemačka u koju je plasman iznosio 427 miliona KM, dok smo najviše uvozili iz Hrvatske u vrijednosti 726 miliona KM. Ako posmatramo robnu razmjenu s našim glavnim trgovinskim partnerima, možemo uočiti da je došlo do rasta izvoza u Sloveniju za 39,5 posto, Njemačku 35,5, Italiju 32,5, te Srbiju 29,6 posto, dok je do pada došlo kod izvoza u Hrvatsku od dva procenta.
BiH je u prvih pet mjeseci ove godine ostvarila izvoz u vrijednosti od 2,7 milijardi KM, što je za 30,6 posto više u odnosu na isti period prošle godine, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Istovremeno, uvoz je iznosio oko pet milijardi KM, što je za 3,3 posto više nego u istom periodu 2009. godine. Najveći izvoz ostvarila je prerađivačka industrija sa 2,4 milijarde KM, a tome je najviše doprinijela industrija baznih metala sa 546 miliona KM. Istovremeno najviše smo uvozili proizvode prerađivačke industrije u vrijednosti 4,1 milijardu KM, od čega najviše otpada na uvoz prehrambenih proizvoda i pića - 667 miliona KM.
U prvih pet mjeseci vodeća izvozna destinacija ostala je Njemačka u koju je plasman iznosio 427 miliona KM, dok smo najviše uvozili iz Hrvatske u vrijednosti 726 miliona KM.
"Ako posmatramo robnu razmjenu s našim glavnim trgovinskim partnerima, možemo uočiti da je došlo do rasta izvoza u Sloveniju za 39,5 posto, Njemačku 35,5, Italiju 32,5, te Srbiju 29,6 posto, dok je do pada došlo kod izvoza u Hrvatsku od dva procenta', kazala je Popovićeva.
Trgovinski deficit u prvih pet mjeseci ove godine manji je za 17,1 posto u odnosu na prošlu godinu, dok je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 54,1 odsto.
"Najveći spoljnotrgovinski deficit od oko 516 miliona KM zabilježen je kod nafte i naftnih derivata i cestovnih vozila - 204 miliona KM. Najveći suficit bio je u oblasti pokućstva i dijelova u vrijednosti od 202 miliona KM, što je za 48,8 posto više nego u istom periodu lani", kazala je Slavka Popović, zamjenica direktora Agencije za statistiku BiH.
Industrijska proizvodnja povećana je u prvih pet mjeseci ove godine za 2,6 posto u odnosu na isti period lani.
"Pad je zbilježen u oblasti vađenja ruda i kamena od 4,7 posto, dok je u prerađivačkoj industriji zabilježen rast od 2,1 posto. Istovremeno povećana je proizvodnja električne energije, gasa i vode za 7,5 posto", saopštila je Popovićeva.
Pozitivni pomaci uočeni su i na tržišu rada BiH s obzirom na to da je došlo do blagog smanjenja nezaposlenosti i rasta broja zaposlenih. U aprilu ove godine u BiH je bilo ukupno 699.398 zaposlenih, što je za 0,1 posto više u odnosu na mart. Broj nezaposlenih iznosio je 515.966 i manji je za 0,6 odsto u odnosu na mart, dok je stopa registrovane nezaposlenosti iznosila 42,5 posto. Prosječna isplaćena neto plata bila je 799 KM, što je pad za 0,3 posto u odnosu na zaradu iz istog mjeseca prethodne godine.
Skuplji lijekovi
Cijene proizvoda i usluga koji se koriste za ličnu potrošnju u maju nisu promijenjene u odnosu na april ove godine.
Sniženje cijena registrovano je kod hrane za 0,5 posto, a uzrokovano je pojeftinjenjem povrća za 4,4 posto i masti i ulja za jedan posto. Istovremeno, poskupjele su usluge prevoza za 1,4 posto i zdravstva za 0,5 posto.
"Porast cijena prevoza rezultat je poskupljenja goriva i maziva za 2,6 posto, dok su usluge prevoza skuplje za 0,2 posto zbog viših cijena cestovnog prevoza. U oblasti zdravstva evidentirano je poskupljenje lijekova za 0,9 posto", kazala je Slavka Popović, zamjenica direktora Agencije za statistiku BiH, istakavši da je godišnja inflacija 2,6 posto.