Proizvodnja u prerađivačkoj industriji u prva dva meseca 2011. godine porasla je za 5,6 posto u odnosu na isti period prošle godine, zalihe su uvećane 4,8 posto, a realizacija 1,2 posto. Što se tiče proizvodnje u tekstilnoj industriji, ona je u istom periodu porasla za 6,5 posto, zalihe su smanjene za 2,3 posto, a realizacija je veća za 9,7 posto. Kod tekstilnih prediva i tkanina beleži se pad proizvodnje od 23,6 posto, a proizvodnja odevnih predmeta opala je za 0,5 posto, dok je realizacija povećana za 11 posto, a zalihe su smanjene gotovo osam posto. Rast proizvodnje od 1,9 posto zabeležen je u industriji kože i obuće, a zalihe su smanjene više od 17 posto. U prva dva meseca ove godine prerađivačka industrija izvezla je robe u vrednosti od 1,47 milijarde dolara, od čega je izvoz tekstilnih proizvoda i odevnih predmeta vredeo više od 90 miliona dolara, a uvoz je iznosio oko 120 miliona dolara. Kada je reč o preradi kože i proizvodnji obuće i kožnih predmeta, izvoz je vredeo 44 miliona dolara, a uvoz nešto više od 54 miliona dolara.
Proizvodnja u prerađivačkoj industriji u prva dva meseca 2011. godine porasla je za 5,6 posto u odnosu na isti period prošle godine, zalihe su uvećane 4,8 posto, a realizacija 1,2 posto.
Što se tiče proizvodnje u tekstilnoj industriji, ona je u istom periodu porasla za 6,5 posto, zalihe su smanjene za 2,3 posto, a realizacija je veća za 9,7 posto.
Kod tekstilnih prediva i tkanina beleži se pad proizvodnje od 23,6 posto, a proizvodnja odevnih predmeta opala je za 0,5 posto, dok je realizacija povećana za 11 posto, a zalihe su smanjene gotovo osam posto. Rast proizvodnje od 1,9 posto zabeležen je u industriji kože i obuće, a zalihe su smanjene više od 17 posto.
U prva dva meseca ove godine prerađivačka industrija izvezla je robe u vrednosti od 1,47 milijarde dolara, od čega je izvoz tekstilnih proizvoda i odevnih predmeta vredeo više od 90 miliona dolara, a uvoz je iznosio oko 120 miliona dolara. Kada je reč o preradi kože i proizvodnji obuće i kožnih predmeta, izvoz je vredeo 44 miliona dolara, a uvoz nešto više od 54 miliona dolara. Kada se posmatra ukupna spoljno trgovinska razmena, ova grana je u plusu za skoro devet miliona dolara.
Objekti proizvođača u oblasti industrije kožarske proizvodnje i prerade moraju da ispunjavaju posebne uslove zaštite čovekove okoline i ljudskog zdravlja, pa je zato veoma važno da legalizuju svoje objekte. Procedure su jednostavnije nego ranije, moguće je samo jedanput vratiti zahtev i tražiti dopunu dokumentacije za građevinsku dozvolu, a povećani su i rokovi za plaćanje nadoknade i drugih taksa. Ipak, poslednju reč imaju lokalne samouprave pa će svaka fabrika morati da se dogovori u svojoj opštini o načinu dobijanja građevinske dozvole i plaćanja nadoknade.
Što se tiče promena carinskih tarifa za ovu godinu, opšta carinska stopa ostaje u visini od 8,9 posto, a izmene u carinskim tarifama neće biti veće od 150 u ovoj godini.
Akreditaciono telo Srbije (ATS) bavi se ocenjivanjem usaglašenosti i izdaje isprave, sertifikate, uverenja i druga dokumenta o kvalitetu i ispravnosti proizvoda. Kako je najavljeno, sledeće godine bi trebalo da bude potpisan multilateralni sporazum sa EU pa će sve isprave, uverenja i sertifikati, koje izdaje ATS, važiti na teritoriji cele EU i drugih zemalja.