Za desetak dana, 13. ožujka, pred stanovnike i zainteresiranu javnost krčkog mjesta Omišalj u općinsku vijećnicu doći će predstavnici Janafa te im predstaviti svoj novi projekt proširenja skladišnih kapaciteta na tamošnjem Terminalu.
Sam projekt već dugo se najavljuje i priprema, ljetos je uvršten i na listu strateških projekata, te čeka da mu Vlada i službeno potvrdi taj status, za što je upravo važno i da među potrebnim uvjetima zadovolji i sve nužno za zeleno svjetlo Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije na studiju utjecaja na okoliš za ovu investiciju.
Investicija, čija je vrijednost procijenjena na 62,2 milijuna eura, predviđa proširenje skladišnih kapaciteta nafte i naftnih derivata na postojećoj lokaciji koju Janaf ima u luci kraj Omišlja, a realizaciju je, prema najavama menadžera te državne kompanije, uz uvjet da se ispune potrebni uvjeti i ishodi dokumentacija, realno očekivati početkom iduće godine.
Rast potencijala
Iz javno dostupne dokumentacije,
projekt predviđa dogradnju šest novih spremnika za skladištenje sirove
nafte, svaki volumena 80 tisuća prostornih metara, te izgradnju jednog
novog spremnika za skladištenje naftnih derivata volumena 20 tisuća
prostornih metara. Time bi se, po procjeni kompanije, povećalo skladišne
kapacitete i osiguralo veću sigurnost opskrbe i energetske stabilnosti.
Janaf kontinuirano radi na povećanju kapaciteta, a unatoč prozivkama o njihovoj ograničenosti koje su već neko vrijeme stizale iz susjedne Mađarske, od tamošnjeg najvećeg naftnog poduzeća Mola, iz Janafa su opovrgavali te tvrdnje i uvjeravali da su i postojeći kapaciteti osiguravali potrebe klijenata.
No, činjenica da se zbog promjena na tržištu kojima svjedočimo u proteklim godinama potencijali porasli i da se otvara potreba jačanja skladišnih kapaciteta kompanije. Ukupni spremnički kapaciteti postojećeg terminala su 1,48 milijuna prostornih metara, od kojih 1,4 milijuna za naftu, a 80 tisuća naftne derivate.
Površina Janafovog terminala, unutar kojega će se graditi i novi spremnici, iznosi nešto manje od 1,37 milijuna kvadratnih metara. Prema dokumentaciji zahvat se predviđa realizirati na dvije lokacije unutar postojećeg područja.
Na jednoj već postoji manji spremnik za naftne derivate koji se planira ukloniti i na njegovo mjesto smjestiti novi, četiri puta većeg kapaciteta, dok je teren na kojemu će se graditi novi spremnici za sirovu naftu neizgrađen. Spremnici za naftu će se novim manipulativnim cjevovodima spojiti u tehnološku cjelinu postojećeg sustava prihvata, skladištenja i otpreme sirove nafte Terminala Omišalj.
Time će biti omogućen transport sirove nafte iz tankera u spremnike i transport iz novih spremnika prema postojećem spremničkom prostoru i obrnuto, te za otpremu prema kupcima, stoji među ostalim u Janafovoj dokumentaciji koja detaljno prikazuje i sustav zaštite voda i okoliša, što će u daljnjem postupku javne rasprave biti i najviše u fokusu.
Vlastitim sredstvima
Iako u javnosti prevladava
dojam da lokalna zajednica i njezino političko vodstvo nije sklono novim
projektima, zbog napetosti u slučaju gradnje plutajućeg LNG terminala u
Omišlju, načelnica Omišlja Mirela Ahmetović ističe da proširenje
Janafovih skladišnih kapaciteta za lokalnu zajednicu nije
neprihvatljivo.
“Dapače, sve je u skladu s prostornim planom, a ovaj projekt jest, dobro došlo je i činjenica da se uklapa u prostorni plan znači da je odraz volje stanovnika Omišlja”, ističe Mirela Ahmetović. No, potpora podrazumijeva i očekivanja lokalne zajednice.
“Ono što je za nas važno, a na čemu danas u uvjetima tehnoloških mogućnosti još i više inzistiramo, jest monitoring utjecaja na okoliš i balastne vode, utjecaja na zdravlje i sigurnost ljudi, briga za zaštitu okoliša, a to Janaf kao dobro i uspješno poduzeće može pratiti i to država mora osigurati, detaljniji nadzor”, dodaje načelnica Omišlja iz redova SDP-a, koja se upravo sprema za još jedan, treći mandat. Sam projekt, budući da se uklapa u prostorni plan i da ima stratešku važnost, nije, dakle, sporan za Omišalj.
Nakon prezentacije, javna rasprava ostaje otvorena do kraja ožujka. Kada zadovolji sve potrebne uvjete za realizaciju, projekt povećanja kapaciteta u Omišlju financirat će se iz vlastitih sredstava kompanije, doznaje se iz Janafa.