"Javor" iz Ivanjice šije košulje za "Dolčea i Gabanu" i "Beneton"

Bez autora
Dec 19 2010

Fabrika ‘’Javor’’ iz Ivanjice u narednih godinu-dve proizvodiće košulje za prestižnu modnu marku kuće “Dolče i Gabana”, i to 30.000 komada mesečno. Nekadašnji gigant sklopio je još unosnih ugovora - za “Beneton” će praviti 200.000 košulja mesečno, kao i za italijansku firmu “Motivi”. Od marta, proizvodnja će biti pokrenuta i u novoj hali gde će se za kupca iz Turske raditi oko 200.000 muških košulja. Posao će dobiti 200 ljudi, mahom šivača. Oporavak “Javora” i dobri poslovi usledili su nakon raskida ugovora o neuspeloj privatizaciji, pre četiri meseca, od kada je fabrika u procesu restrukturiranja pod okriljem države. Uspeli su da izbegnu poslovanje preko posrednika i direktno sarađujemo sa “Benetonom”, “Dolčeom i Gabanom” i drugima. Za vreme privatizacije, “Javor” je pravio mesečni gubitak od osam miliona dinara, a poslednja tri meseca zarađuju dva miliona dinara mesečno. Stari vlasnici su povukli nekoliko poteza, koji nisu bili dobri po fabriku. Stavili su zemljište pod hipoteku, potpisali par štetnih ugovora i oni sada rade na tome da u saradnji sa državom regulišu dugovanja i oporave fabriku.

Fabrika ‘’Javor’’ iz Ivanjice u narednih godinu-dve proizvodiće košulje za prestižnu modnu marku kuće “Dolče i Gabana”, i to 30.000 komada mesečno.

Nekadašnji gigant sklopio je još unosnih ugovora - za “Beneton” će praviti 200.000 košulja mesečno, kao i za italijansku firmu “Motivi”.

Od marta, proizvodnja će biti pokrenuta i u novoj hali gde će se za kupca iz Turske raditi oko 200.000 muških košulja. Posao će dobiti 200 ljudi, mahom šivača.

Oporavak “Javora” i dobri poslovi usledili su nakon raskida ugovora o neuspeloj privatizaciji, pre četiri meseca, od kada je fabrika u procesu restrukturiranja pod okriljem države.

- Uspeli smo da izbegnemo poslovanje preko posrednika i direktno sarađujemo sa “Benetonom”, “Dolčeom i Gabanom” i drugima - kaže za “Blic” Skarlet Đokić, predsednica UO “Javora”.

Za vreme privatizacije, “Javor” je, prema njenim rečima, pravio mesečni gubitak od osam miliona dinara, a poslednja tri meseca zarađujemo dva miliona dinara mesečno. Stari vlasnici su povukli nekoliko poteza, koji nisu bili dobri po fabriku. Stavili su zemljište pod hipoteku, potpisali par štetnih ugovora i mi sada radimo na tome da u saradnji sa državom regulišemo dugovanja i oporavimo fabriku. Posao nije problem, ugovorili smo i više nego što “Javor” može da postigne, pa ćemo uposliti još neke firme po Srbiji. Moramo se pozabaviti otkupom mašinskog parka koji je među savremenijim u Evropi, ali opet zahvaljujući starim vlasnicima, ne pripada “Javoru” već je u zakupu - kaže Skarlet Đokić.

Trenutno je u “Javoru” uposleno 626 radnika, ovih dana vrši se prijem 20 šivača, potrebno je još 30, što hitnije. U narednoj godini, kada zažive poslovi sa kupcem iz Turske, posao će dobiti još 200 ljudi.

- Šivači ne moraju biti ženskog pola. Nedavno sam došla iz Turske, tamo 90 odsto šivača čine muškarci. Dakle, kapije naše fabrike otvorene su za sve vredne radnike, bez obzira na pol. Primanja su redovna od kada je raskinut ugovor o privatizaciji. Ukoliko ispunite normu u potpunosti, lični dohodak je 30.000 dinara, na šta idu topli obrok i regres - kaže predsednica UO “Javora”.

Ona dodaje da trenutno samo 30 odsto radnika ima punu normu, ali da je fabrika za tri meseca povećala produktivnost sa 47 na 67 odsto.

- Razumem i radnike kojima treba vremena da se vrate u formu jer naša fabrika ima kapacitet od 110.000 košulja mesečno, a poslednje četiri i po godine nije se prelazilo 35.000 komada - kaže Skarlet Đokić.

U planu je otvaranje i maloprodajnih objekata, ali tek krajem naredne godine, a košulje iz “Javora” mogle bi da se pojave u velikim trgovinskim lancima popup “Tempa”, “Brankodeksa”, “Ključa”...

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik