Jeftinije, samo ako mora

Bez autora
Nov 28 2010

Proizvođači lekova, veledrogerije i apotekarske ustanove neprijatno su iznenađene i zatečene zahtevom Fond za zdravstvo, koji je pre nekoliko dana u razgovoru sa fabrikama lekova, tražio da lekovi pojeftine. Naime, rukovodstvo Fonda za zdravstvo Srbije zatražilo je od proizvođača da snize cene lekova ili će ugovaranje nabavki lekova i medicinskog materijala ubuduće ići preko tendera, umesto dogovaranjem putem referentnih cena kao što se sada radi. Razlog za ovakav zahtev leži u činjenici što Fond nema novca da izmiri dugovanja veća od 100 miliona evra prema veledrogerijama i apotekama, a istovremeno bolnice, domovi zdravlja, veledrogerije i apoteke duguju proizvođačima lekova više od 300 miliona evra. Proizvođači lekova odbijaju da prihvate ovakve zahteve Fonda i upozoravaju da nabavka lekova putem tendera praktično bi izbacila domaće fabrike sa tržišta. Istovremeno, strani dobavljači lekova u Srbiji imaju samo po nekoliko zaposlenih, a kroz uvoz medikamenata ostvaruju ogroman profit.

Jeftinije, samo ako moraProizvođači lekova, veledrogerije i apotekarske ustanove neprijatno su iznenađene i zatečene zahtevom Fond za zdravstvo, koji je pre nekoliko dana u razgovoru sa fabrikama lekova, tražio da lekovi pojeftine.

Naime, rukovodstvo Fonda za zdravstvo Srbije zatražilo je od proizvođača da snize cene lekova ili će ugovaranje nabavki lekova i medicinskog materijala ubuduće ići preko tendera, umesto dogovaranjem putem referentnih cena kao što se sada radi. Razlog za ovakav zahtev leži u činjenici što Fond nema novca da izmiri dugovanja veća od 100 miliona evra prema veledrogerijama i apotekama, a istovremeno bolnice, domovi zdravlja, veledrogerije i apoteke duguju proizvođačima lekova više od 300 miliona evra.

Proizvođači lekova odbijaju da prihvate ovakve zahteve Fonda i upozoravaju da nabavka lekova putem tendera praktično bi izbacila domaće fabrike sa tržišta. Istovremeno, strani dobavljači lekova u Srbiji imaju samo po nekoliko zaposlenih, a kroz uvoz medikamenata ostvaruju ogroman profit. Ukoliko država ne prihvati uslove i cene stranih dobavljača, oni se povlače sa tržišta kao što je to nedavno učinio jedan veliki proizvođač insulina u Grčkoj.

Ministarstvo finansije, odnosno budžet, duguje 150 miliona evra za lekove i zdravstvene usluge pružene, a nenaplaćene pacijentima. Država taj dug mora da izmiri, a to budžet ne čini i svestan je činjenice da se na taj način krše propisi. Sem što traže smanjenje cena lekova, u Fondu treba da preduzmu i neke druge mere štednje kao što je povećanje participacije, skraćivanje lista lekova koje se izdaju na recepte i slično. “Galenika” čeka na naplatu lekova više od 100 dana, a ni jednog trena tržište i bolnice nisu ostali bez medikamenata iz ove fabrike.

Inače, Fond za zdravstvo ugovorio je isporuku lekova u vrednosti od 24 milijarde dinara, a isporučeni lekovi već su dostigli iznos od 36 milijardi dinara. Zbog toga će se u iduću godinu preneti dug od 12 milijardi dinara za čije pokriće u ovom trenutku niko ne vidi rešenje.

Fond za zdravstvo prvo bi morao da štednju započne od sebe. Jer, kompletan apotekarski sistem sa 2.000 farmaceuta u Srbiji, godišnje ostvari marže od 300 miliona dinara, a sam Fond ima 400 miliona dinara za svoje troškove. Otuda su plate u Fondu uredne i vrlo visoke, a veledrogeristi i apoteke sa teškoćama i kašnjenjem isplaćuju zarade zaposlenima.

Utvrđena je ukupna marža od 12 posto na lekove odavno pokriva troškove samo 50 posto, a ostatak se nadomešćuje kroz takozvane bonuse. Ako padnu cene lekova pašće i njihove zarade, pa su zbog toga zatražili da im se odobre marže u visini od 25 posto.

Povodom ove situacije, biće nastavljeni razgovori kako bi se našla koliko toliko prihvatljiva rešenja za sve.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik