Da li će se u Pančevu graditi nova fabrika ravnog stakla, vredna 110 miliona dolara, zavisi od odluke Vlade Srbije. Pančevačka Industrija stakla proslaviće ovog meseca osam decenija postojanja. Značajan jubilej dočekaće 230 radnika, a nekada ih je bilo deset puta više. Emanuel Lupulesku, direktor Staklare, i njegova ekipa ne gube nadu da će krenuti nabolje. Znaju kako bi obezbedili kupce, ali niotkuda novca da se uloži, kako bi proizvodnja onoga što se traži otpočela. Da su imali dva miliona evra da ulože u nove mašine za preradu kaljenog stakla verovatno bi dobili posao za Fijat Srbija. Ovako, ostaje im samo da konstatuju kako auto-industrija danas traži bočna i zadnja stakla debljine tri milimetra, a njihove zastarele mašine mogu da obrađuju samo staklo jedan milimetar deblje...
Da li će se u Pančevu graditi nova fabrika ravnog stakla, vredna 110 miliona dolara, zavisi od odluke Vlade Srbije.
Pančevačka Industrija stakla proslaviće ovog meseca osam decenija postojanja. Značajan jubilej dočekaće 230 radnika, a nekada ih je bilo deset puta više.
Emanuel Lupulesku, direktor Staklare, i njegova ekipa ne gube nadu da će krenuti nabolje. Znaju kako bi obezbedili kupce, ali niotkuda novca da se uloži, kako bi proizvodnja onoga što se traži otpočela
Da su imali dva miliona evra da ulože u nove mašine za preradu kaljenog stakla verovatno bi dobili posao za Fijat Srbija. Ovako, ostaje im samo da konstatuju kako auto-industrija danas traži bočna i zadnja stakla debljine tri milimetra, a njihove zastarele mašine mogu da obrađuju samo staklo jedan milimetar deblje. Nedostajalo im je samo 600.000 evra da modernizuju proizvodnju ampula za fabrike lekova.
Kupuju njihove ampule i ovako, ali kriterijumi su se u međuvremenu zaoštrili, a oni su izgubili korak – i neke dobre mušterije.
Ipak, kažu Emanuel Lupulesku i Dragan Nikolić, tehnički direktor pančevačke Industrije stakla, nema života dok opet ne oživi proizvodnja ravnog stakla obustavljena 2003. godine.
Posle sedam neuspelih prodaja u fabrici je svima jasno da je sa nedavno pristiglom ponudom iz Kine stigla i poslednja šansa da se, umesto u stečaj, ponovo pokrene sopstvena proizvodnja ravnog stakla po najsavremenijoj flot tehnologiji.
Kineska kompanija CTIEC dostavila je ponudu da je vrednost investicije 110 miliona dolara. Osamdeset odsto ovog iznosa bio bi kredit koji bi finansirala kineska banka, a ostatak od 22 miliona dolara bio bi obezbeđen tako što bi 16,5 miliona dolara obezbedila ISP, odnosno Vlada Srbije, a 5,5 miliona dolara kineska kompanija koja isporučuje opremu.
Odnos vlasništva bio bi 75:25 u korist Industrije stakla, odnosno Vlade, jer izvesno je da pančevačka fabrika ne može biti ni finansijer ni garant otplate kredita.
Fabrika bi dnevno proizvodila 500 tona ravnog stakla najboljeg kvaliteta, a oba partnera smatraju da bi pored Srbije staklo bilo prodavano u još osam država koje okružuju Srbiju.
Rukovodeći tim pančevačke Staklare tvrdi da finansijska analiza pokazuje da bi u vreme otplate kredita neto dobitak bio 14 miliona dolara godišnje, a nakon toga svih 26 miliona dolara. Fabrika bi mogla biti izgrađena za 18 meseci, a kredit bi bio otplaćen za 8,5 godina. Nova fabrika uposlila bi 350 radnika a još 150 našlo bi posao u doradnim pogonima.