Kineska firma Ziđin majning otkrila je novo nalazište zlata i bakra na projektu Timok u istočnoj Srbiji.
Nalazište se zove Malka Golaja i na njemu je potvrđeno ležište od oko 150 miliona tona rude, objavila je kompanija "EMX Royalty", partnerska korporacija Ziđina.
Na oko sedam kilometara od rudnika Čukaru Peki kod Bora, potvrđeno je novo nalazište zlata i bakra u Srbiji. Reč je o lokaciji nazvanoj Malka Golaja, blizu mesta Nikoličevo, u takozvanom timočkom mineralnom kompleksu. Potvrdu nalazišta objavila je kineska kompanija Ziđin majning u godišnjem izveštaju za 2024, a u javnost iznela partnerska firma "EMX Royalty".
"Prema preliminarnim procenama, potvrđeno je ležište od oko 150 miliona tona rude. Sadrži 2,81 milion tona bakra sa prosečnim sadržajem od 1,87 odsto i 92 tone zlata sa prosečnim sadržajem od 0,61 gram po toni. Pored toga, ležište ostaje otvoreno na periferiji, što ukazuje na značajan potencijal za istraživanje minerala", navodi se u saopštenju kompanije "EMX Royalty".
Predrag Mijatović, zamenik direktora Geološkog zavoda Srbije ukazuje da potvrda ovog ležišta zlata i bakra u Srbiji ima veliki značaj, jer će povećati rezerve ovih sirovina i otvoriti mogućnost njihove dalje eksploatacije, te da će, s druge strane, doprineti povećanju zlatnih rezervi Srbije.
"U suštini ovo ležište koje je potvrđeno je još ranijim geofizičkim radovima iz osamdesetih godina obeleženo kao prostor velikog novog ležištta, ista je situacija bila i sa prethodnim ležištem koje je otkriveno - Čukaru Peki", dodaje Mijatović.
Rudnik Čukaru Peki otvoren je 2021., nakon više od 15 godina istraživanja i pripreme. Zato stručnjaci objašnjavaju da sada potvrđene rezerve na nalazištu Malka Golaja ne moraju biti i konačne, niti znači da će tu i biti rudnik.
"Od tih teorijskih rezervi do eksploatacije šta će se dobiti iz tog ležišta proći će duži vremenski period, a te tolike rezerve zlata, bakra i srebra, pitanje je da li se mogu izvaditi, pošto bi procenat iskorišćenja bio bi nešto više od 50 odsto", navodi Predrag Mijatović, zamenik direktora Geološkog zavoda Srbije.
Procenjuje se da Srbija raspolaže sa oko 700 do 1.000 tona rezervi zlata. Među najvećim nalazištima su rudnici - Čukaru Peki, Čoka Rakita kod Žagubice i lokacija na Rogozni kod Novog Pazara, na kojoj se još rade istraživanja.