Udruživanje malih i srednjih preduzeća iz oblasti tekstilne industrije u klastere, najboji je put za povećanje konkurentnosti i osvajanje novih tržišta. Ministarstvo ekonomije finansjski pomaže klasterske inicijative i neophodno je doneti Nacionalnu strategiju privrednog razvoja, koja će uključiti i klastere. Ministarstvo je do sada podržalo 25 potpuno različitih klastera, u okviru kojih su urađena zajednički 172 poslovna projekta i 51 istraživački projekat u saradnji sa naučnim institucijama. Najvažnija stvar kod klastera je uspostavljanje dijaloga između privatnog i javnog sektora. Evropska asocijacija proizvođača tekstila i gotovih odevnih predmeta EURATEKS ima 56 članova u 30 zemalja, a najvažnija funkcija je da utiče na evropsko zakonodavstvo da se stvori pogodno okruženje za proizvodnju tih firmi. EURATEKS je član evropskog Saveta za konkuretnu industriju, koji okuplja 11 industrijskih grana u odbrani interesa proizvodne industrije Evrope.
Udruživanje malih i srednjih preduzeća iz oblasti tekstilne industrije u klastere, najboji je put za povećanje konkurentnosti i osvajanje novih tržišta.
Predstavnica Ministarstva ekonomije Zorica Marić podsetila je da to ministarstvo finansjski pomaže klasterske inicijative i istakla da je neophodno doneti Nacionalnu strategiju privrednog razvoja, koja će uključiti i klastere.
Ministarstvo je do sada podržalo 25 potpuno različitih klastera, u okviru kojih su urađena zajednički 172 poslovna projekta i 51 istraživački projekat u saradnji sa naučnim institucijama.
Najvažnija stvar kod klastera je uspostavljanje dijaloga između privatnog i javnog sektora ukazala je ona.
Generalni direktor evropske asocijacije proizvođača tekstila i gotovih odevnih predmeta EURATEKS Frančesko Marki je rekao da to udruženje ima 56 članova u 30 zemalja, a najvažnija funkcija je da utiče na evropsko zakonodavstvo da se stvori pogodno okruženje za proizvodnju tih firmi.
EURATEKS je član evropskog Saveta za konkuretnu industriju, koji okuplja 11 industrijskih grana u odbrani interesa proizvodne industrije Evrope, ukazao je on.
Sekretrar Udruženja industrije tekstila PKS Vesna Vasiljević je ocenila da je dobro što se u Srbiji krenulo sa osnivanjem klastera, jer je reč o firmama koje imaju nizak nivo tehnologije i teško se same probijaju na tržište, a zajedničkim radom jedna drugoj mogu da pomognu.
Podsetivši da tekstilna industrija 70 odsto izvoza plasira na tržište EU i da je od 2005. do polovine ove godine u razmeni ostvarivan suficit u toj grani, ona je dodala da je za devet meseci ove godine devizni priliv iznosio 370 miliona dolara, što je za 24,2 odsto manje nego u istom periodu lane.
Vasiljevićeva je ukazala da je sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom povećao broj zainteresovanih ivestitora da premeste proizvodnju u Srbiju, ali da treba imati u vidu da ta proizvodnja mora da dobije i ruski sertifikat za GOS standarde.