Končarev izvoz prvi put nadmašio prodaju u Hrvatskoj

Bez autora
May 10 2011

Končar Elektroindustrija je u prošloj godini prvi put u svojoj povijesti ostvario veći izvoz od plasmana na hrvatskom tržištu. Takvi trendovi nastavljeni su i u ovoj godini, pa im je u prva tri mjeseca prihod od prodaje u Hrvatskoj bio 220,7 milijuna kuna, a na stranim tržištima 335,5 milijuna kuna. Najznačajniji izvoz ostvaren je u Nigeriji 57,4 milijuna kuna (isporuka distributivnih i specijalnih transformatora), Njemačku 40,5 milijuna kuna, Cipar 23,8 milijuna kuna, Sloveniju 20,5 milijuna kuna, Švedsku 15,4 milijuna kuna, BiH 14,3 milijuna kuna i Nizozemsku 14,1 milijun kuna. Vrijednost Končareva izvoza lani je premašila 180 milijuna eura, a uz Europsku uniju, najvažnija izvozna tržišta su im zemlje bivše Jugoslavije. Naime, među prvih 10 njihovih izvoznih tržišta od 2006. do 2010. godine su Bosna i Hercegovina, Srbija i Slovenija. Končar danas aktivno izvozi u više od 60 zemalja, a najznačajnija tržišta u prošloj godini bila su im Njemačka, Indija, Švedska, Albanija, BiH, Nigerija, Finska, Ujedinjeni Arapski Emirati, Nizozemska i Češka.

Končarev izvoz prvi put nadmašio prodaju u HrvatskojKončar Elektroindustrija je u prošloj godini prvi put u svojoj povijesti ostvario veći izvoz od plasmana na hrvatskom tržištu, kažu u jednom od najvećih hrvatskih izvoznika.

Takvi trendovi nastavljeni su i u ovoj godini, pa im je u prva tri mjeseca prihod od prodaje u Hrvatskoj bio 220,7 milijuna kuna, a na stranim tržištima 335,5 milijuna kuna. Najznačajniji izvoz ostvaren je u Nigeriji 57,4 milijuna kuna (isporuka distributivnih i specijalnih transformatora), Njemačku 40,5 milijuna kuna, Cipar 23,8 milijuna kuna, Sloveniju 20,5 milijuna kuna, Švedsku 15,4 milijuna kuna, BiH 14,3 milijuna kuna i Nizozemsku 14,1 milijun kuna.

Vrijednost Končareva izvoza lani je premašila 180 milijuna eura, a uz Europsku uniju, najvažnija izvozna tržišta su im zemlje bivše Jugoslavije. Naime, među prvih 10 njihovih izvoznih tržišta od 2006. do 2010. godine su Bosna i Hercegovina, Srbija i Slovenija.

Končar danas aktivno izvozi u više od 60 zemalja, a najznačajnija tržišta u prošloj godini bila su im Njemačka, Indija, Švedska, Albanija, BiH, Nigerija, Finska, Ujedinjeni Arapski Emirati, Nizozemska i Češka.

U zemljama regije njihova oprema i proizvodi nalaze se u energetskim objektima (hidroelektrane, termoelektrane, trafostanice), na željezničkim prugama (lokomotive, vlakovi, infrastruktura) i industrijskim postrojenjima, ali i mnogim kućanstvima (kućanski uređaji), navode u Končaru.

To nije ni čudo jer je u 90 godina svog poslovanja (od 1921.) Končar postao svjetski poznato i priznato ime, koje jamči visoku kvalitetu i pouzdanost proizvoda, opreme i postrojenja koja proizvodi, a njihovi proizvodi se nalaze u više od 100 zemalja na svim kontinentima.

Međutim, to ih ne zadovoljava, pa su poznati po tome da stalno ulažu u razvoj novih proizvoda, koji bi uz već širom svijeta dokazane transformatore, generatore, vlakove i druge proizvode trebali postati njihovi novi izvozni aduti. To se prije svega odnosi na nove niskopodne elektromotorne vlakove i tramvaje, koji su se već dokazali na domaćem, a prvi vlak i na tržištu BiH, te vjetroelektranu koju grade u zaleđu Splita kako bi stekli neophodnu referencu za njihov izvoz.

U tome im puno pomaže njihov institut, koji ove godine obilježava 50 godina postojanja, a koji je nosilac razvoja u suradnji s drugim domaćim i stranim tvrtkama, institutima i znanstvenim ustanovama. Rezultat toga su proizvodi temeljeni na vlastitom znanju i razvoju te korištenje suvremenih tehnologija i mogućnost zadovoljavanja želja i potreba kupaca, usklađenih s najvišim svjetskim standardima, ističu u Končaru.

Pritom napominju da od oko 4000 zaposlenih, imaju 19 doktora znanosti, 65 magistara, 811 zaposlenih s visokom stručnom spremom i 383 zaposlena s višom stručnom spremom te da stalno ulažu u obrazovanje zaposlenih, što je jedan od temelja njihove uspješnosti i konkurentnosti na globalnom tržištu te uspješnog poslovanja unatoč svjetskoj gospodarskoj krizi.

Kako bi dodatno poboljšali poslovanje u Srbiji, ovih dana sudjeluju na 55. međunarodnom sajmu tehnike i tehničkih dostignuća u Beogradu, gdje su predstavili novi niskopodni vlak i tramvaj.

Na susretu s predstavnicima brojnih tvrtki iz Srbije, ali i okolnih država predsjednik Uprave Darinko Bago kazao je da u 2011. očekuje izvoz u Srbiju vrijedan oko sedam milijuna eura, a toliko će otprilike vrijediti i njihov uvoz iz te zemlje. Iz Srbije uglavnom uvoze bakar, metalne proizvode, baterije i pantografe, dok najveći dio izvoza u Srbiju, uz bijelu tehniku, čine energetski mjerni distributivni transformatori i oprema za tračnička vozila.

Bago ističe i da bi, po njegovu mišljenju, tvrtke iz Hrvatske i Srbije trebale, pored prisutnosti na tržištima dviju zemalja, krenuti zajednički na treća tržišta.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik