Na osnovu odluke o obrazovanju Grupacije rudnika u okviru Udruženja za energetiku i energetsko rudarstvo, Udruženja rudnika metala, crne i obojene metalurgije i Udruženja za hemiju, farmaciju, industrije gume i nemetala Privredne komore Srbije, održana je Prvu konstitutivnu sednicu Grupacije rudarstva. Usvojen je Poslovnika o radu Grupacije, za predsednika je izabran Miodrag Nikolić, zamenik direktora za proizvodnju RTB Bor, a za zamenika predsednika Radosav Milić, pomoćnik direktora za proizvodnju i tehničke poslove RB Kolubara. Rudarska delatnost u Srbiji u poslednjih pet godina beleži bolje indekse od ostalih industrijskih grana. U svetu ekonomska kriza sektor rudarstva pogodila je manje od ostalih delatnosti. Ministarsto rudarstva i energetike očekuje da se uskoro definiše Mineralna politika Srbije, kao osnova za Strategiju upravljanja mineralnim sirovinama za narednih 20 godina, čije usvajanje se očekuje u junu sledeće godine.
Na osnovu odluke o obrazovanju Grupacije rudnika u okviru Udruženja za energetiku i energetsko rudarstvo, Udruženja rudnika metala, crne i obojene metalurgije i Udruženja za hemiju, farmaciju, industrije gume i nemetala Privredne komore Srbije, održana je Prvu konstitutivnu sednicu Grupacije rudarstva.
Usvojen je Poslovnika o radu Grupacije, za predsednika je izabran Miodrag Nikolić, zamenik direktora za proizvodnju RTB Bor, a za zamenika predsednika Radosav Milić, pomoćnik direktora za proizvodnju i tehničke poslove RB Kolubara.
Rudarska delatnost u Srbiji u poslednjih pet godina beleži bolje indekse od ostalih industrijskih grana. U svetu ekonomska kriza sektor rudarstva pogodila je manje od ostalih delatnosti. Ministarsto rudarstva i energetike očekuje da se uskoro definiše Mineralna politika Srbije, kao osnova za Strategiju upravljanja mineralnim sirovinama za narednih 20 godina, čije usvajanje se očekuje u junu sledeće godine. Ministarstvo je do sada usvojilo 15 podzakonskih akata usaglašenih sa zakonskom regulativom EU i domaćim potrebama, a pokrenulo je i inicijativu da se donese objedinjeni zakon koji bi regulisao i geološka istraživanja i geološku eksploataciju mineralnih sirovina.
U Srbiji ima 270 pravnih lica za eksploataciju mineralnih sirovina i 20 za geološka istraživanja, ona u Srbiji ostvaruju 1,5 do dva posto BDP, dok je u razvijenim zemljama taj procenat između četiri i osam. Kada se govori o resursima mineralnih sirovina u Srbiji, koje obuhvataju metale, nemetale i tečne mineralne sirovine, zna se da ležišta nemetala nisu bogata, ali njihov značaj sve više raste. Iz oblasti metala, bakra ima u basenu istočne Srbije 9,5 miliona tona, rude olova i cinka pretežno u kopaoničkoj regiji i na Rudniku ima 45 miliona tona sa 6,3 posto sadržine metala. Antimona ima u Zaječaru i Stolicama, nikla u Berući, a na Mokroj Gori ima milijardu tona feronikla sa 25,6 posto gvožđa i 0,7 posto nikla, dok urana ima na Ceru i Bukulji.
Od čvrstih energetskih sirovina u Srbiji ima 90 posto lignita, nafte ima 78 miliona tona u Banatskoj depresiji, a i nalazišta gasa nisu velika. Rezerve škriljaca u aleksinačnkom rudarskom basenu iznose dve milijarde tona, a u celoj Srbiji četiri milijarde tona.