Hrvatska je drvna industrija u prvih šest mjeseci ove godine izvezla drvnih proizvoda i namještaja u vrijednosti 401,4 milijuna američkih dolara, što je 11,5 posto više nego u istom razdoblju lani, dok je uvoz istodobno smanjen za 19,4 posto, na 260,9 milijuna dolara. U prvih šest mjeseci izvezeno je 940,5 tisuća tona drvnih proizvoda i namještaja, dok je uvoz iznosio 209,05 tisuća tona. Unatoč posljedicama recesije, drvna industrija konstantno bilježi suficit u vanjskotrgovinskoj razmjeni, što je zasigurno jedan od pozitivnih primjera. Tako je u prvih šest mjeseci drvna industrija zabilježila suficit u robnoj razmjeni u iznosu od 140,5 milijuna dolara. Drvna industrija od svih industrijskih grana prva je osjetila učinke gospodarske krize već sredinom 2008. Naime, drvoprerađivačka industrija 70 posto prihoda ostvaruje na inozemnim tržištima u prvom redu europskih zemalja.
Hrvatska je drvna industrija u prvih šest mjeseci ove godine izvezla drvnih proizvoda i namještaja u vrijednosti 401,4 milijuna američkih dolara, što je 11,5 posto više nego u istom razdoblju lani, dok je uvoz istodobno smanjen za 19,4 posto, na 260,9 milijuna dolara, podaci su Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo Hrvatske gospodarske komore (HGK).
Po tim je podacima, u prvih šest mjeseci izvezeno 940,5 tisuća tona drvnih proizvoda i namještaja, dok je uvoz iznosio 209,05 tisuća tona. Direktorica Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo HGK Božica Marković ističe kako, unatoč posljedicama recesije, drvna industrija konstantno bilježi suficit u vanjskotrgovinskoj razmjeni, što je zasigurno jedan od pozitivnih primjera.
Tako je u prvih šest mjeseci drvna industrija zabilježila suficit u robnoj razmjeni u iznosu od 140,5 milijuna dolara. Marković podsjeća kako je drvna industrija od svih industrijskih grana prva osjetila učinke gospodarske krize već sredinom 2008.
Naime, drvoprerađivačka industrija 70 posto prihoda ostvaruje na inozemnim tržištima u prvom redu europskih zemalja. Navodi i kako je smanjenje inozemnih narudžbi utjecalo na smanjenje izvoza u 2009., a povećanje je narudži krajem prošle godine rezultiralo i pozitivnim trendovima u sektoru.