Posle optimizma zabeleženog u martovskoj anketi među srpskim preduzećima, u aprilu su zabeleženi lošiji rezultati o konjunkturi u srpskoj industriji. U skladu sa tim, zabeležene su lošije ocene o trenutnom položaju kompanija, uz nepromenjena tromesečna očekivanja firmi. Većina pokazatelja nastavila je da oscilira što ukazuje na to da, uprkos poboljšanju, još nema jasnih signala oporavka u domaćoj industriji. Od pozitivnih signala treba izdvojiti kretanje indikatora očekivane prodaje, koji je u aprilu zabeležio vrednost od 23,3 procentna poena. To je pad u odnosu na mart, ali i drugi najbolji rezultat od septembra 2008. godine. Ovaj indikator ostaje jedan od najvažnijih pokazatelja izlaska iz recesije, a trenutne vrednosti ukazuju na umereni i relativno spor oporavak. U aprilu je zadržan približno isti nivo inflacionih očekivanja - 62,4 odsto firmi očekuje rast cena svojih ulaznih troškova u naredna tri meseca, uz 21,7 odsto firmi koje očekuju rast cena svojih gotovih proizvoda u istom periodu.
Posle optimizma zabeleženog u martovskoj anketi među srpskim preduzećima, u aprilu su zabeleženi lošiji rezultati o konjunkturi u srpskoj industriji, navedeno je u najnovijem biltenu “Makroekonomske analize i trendovi”.
U skladu sa tim, zabeležene su lošije ocene o trenutnom položaju kompanija, uz nepromenjena tromesečna očekivanja firmi.
Većina pokazatelja nastavila je da oscilira što ukazuje na to da, uprkos poboljšanju, još nema jasnih signala oporavka u domaćoj industriji.
Od pozitivnih signala treba izdvojiti kretanje indikatora očekivane prodaje, koji je u aprilu zabeležio vrednost od 23,3 procentna poena. To je pad u odnosu na mart, ali i drugi najbolji rezultat od septembra 2008. godine.
Ovaj indikator ostaje jedan od najvažnijih pokazatelja izlaska iz recesije, a trenutne vrednosti ukazuju na umereni i relativno spor oporavak.
U aprilu je zadržan približno isti nivo inflacionih očekivanja - 62,4 odsto firmi očekuje rast cena svojih ulaznih troškova u naredna tri meseca, uz 21,7 odsto firmi koje očekuju rast cena svojih gotovih proizvoda u istom periodu, navedeno je u MAT-u.
U aprilu je prosečno korišćenje proizvodnih kapaciteta u domaćoj industriji u oba sektora svojine iznosilo 64,9 odsto, a u aprilu 2009. godine bilo je 63,7 procenta.
Od negativnih signala iz aprilske ankete treba istaći da se ponovo relativno visok procenat - 17,7 odsto firmi, izjasnio da planira da otpušta radnike u naredna tri meseca.