Mutares zainteresiran za Štore Steel

Bez autora
Aug 15 2024

Prodajni postupak čeličane Štore Steel bliži se okončanju.

Nakon dostave neobvezujućih ponuda provodi se ili je već provedena provjera poslovanja tri moguća preuzimatelja.

Do procesa prodaje Štora Steela došlo je jer su banke vjerovnice od Uniora tražile da, među ostalim, prodaju svoj gotovo 30-postotni vlasnički udio u Štora Steelu, a potom su se u prodaju željezare uključili i preostali vlasnici, piše Dnevnik,

Jedan od ponuđača koji se uspio kvalificirati u uži krug mogućih preuzimatelja je tvrtka Sij - Slovenska industrija ečela, koja je u većinskom ruskom vlasništvu, a četvrtinu je pod kontrolom države. Sij je prije nekoliko godina već bio zainteresiran za kupnju Čeličane Štore, ali je potom krenuo u preuzimanje Perutnine Ptuj. Osim toga, kupio je Sij Ravne Systems i njegovu tvrtku kći Armas iz stečajnog postupka Grupe Viator & Vektor, a povrh toga posredno stekao i većinski udio u tvrtki Oro met koja proizvodi standardne i nestandardne alatne ploče i drugi elementi za podršku industriji alata.

Njemački financijski fond Mutares potencijalni je preuzimatelj koji je uspio ući u drugi krug kupoprodajnog procesa kako bi se mogao upoznati s detaljima poslovanja štorske čeličane. Ovo je prije dvije godine uspjelo preuzeti koparski Cimos. Prema neslužbenim informacijama, Mutares planira preseliti Cimosovu proizvodnju u Kikindu u Srbiji, gdje Cimos ima tvrtku kćer i veliku ljevaonicu.

Treći mogući kupac Štore Steela je jedna od najvećih turskih čeličana Asil Çelik, koju stručnjaci smatraju favoritom za preuzimanje slovenske čeličane. Između ostalog, Asil Çelik proizvodi čelik za automobilsku industriju, au postojećem proizvodnom kapacitetu godišnje može proizvesti 700.000 tona sirovog čelika i 450.000 tona proizvoda od čelika. U Čeličani Štore godišnje mogu proizvesti 150.000 tona čelika (lani je proizvedeno 132.000 tona, godinu prije 141.000 tona), a nakon pokretanja novog centra sekundarne metalurgije potkraj ove godine, koji su počeli graditi god. 2022. godine, a u njega je uloženo 24 milijuna eura, proizvodni kapacitet će povećati na 170.000 eura.

Količine proizvedenog čelika u Štore Steelu lani su smanjene za 6,8 posto, a prihodi od prodaje za petinu, na nešto više od 150 milijuna eura.

Među mogućim preuzimateljima spominjale su se još dvije talijanske čeličane: Danieli i Acciaierie Venete, koje su u pretposljednjem, posljednjem propalom procesu prodaje, već planirale preuzeti Štore Steel krajem 2022. godine, no njihova ponuda od nešto više od 50 milijuna kuna eura bila preniska. Dok je jedna talijanska ljevaonica dostavila nisku neobvezujuću ponudu, druga nije.

Prema neslužbenim podacima, vlasnici od prodaje Štora Steela očekuju prihod od 70 milijuna eura, koliko je otprilike knjigovodstvena vrijednost tvrtke. Nakon Uniora, drugi najveći vlasnik Štora Steela, s petinom vlasničkog udjela, je ovlaštena tvrtka Železar Štore, u kojoj je poduzetnik Tomaž Suboticu uspio steći polovični vlasnički udio. Najveći vlasnici su Dinos i Kovintrade iz Celja, a svaki od njih ima po 15 posto vlasničkog udjela. Dok 10,5 posto vlasništva Štora Steela kontroliraju fizičke osobe, približno deset posto čini vlastiti udio u tvrtki.

Štore Steel lani je ostvario oko 152 milijuna eura prihoda od prodaje, što je za petinu manje nego godinu prije i sedam posto manje od planiranog rebalansom poslovnog plana.


Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik