Predstavnici industrije mineralnih voda zatražili su danas da se "neprimereno visoka" naknada za korišćenje vode u Srbiji izjednači sa naknadom u Evropi, koja je gotovo četiri puta manja nego u našoj zemlji. U Evropi, naknada za korišćenje vode iznosi maksimalno tri evra po kubiku vode, dok je u Srbiji trenutno oko 11 evra po kubiku.Zbog naknade na vodu, "koja se godinama povećava neproporcijalno inflaciji i mogućnostima privrede", domaći proizvodjači nalaze u veoma nepovoljnom položaju, kada je reč i o konkurentnosti i izvozu.
Predstavnici industrije mineralnih voda zatražili su danas da se "neprimereno visoka" naknada za korišćenje vode u Srbiji izjednači sa naknadom u Evropi, koja je gotovo četiri puta manja nego u našoj zemlji.
"U Evropi, naknada za korišćenje vode iznosi maksimalno tri evra po kubiku vode, dok je u Srbiji trenutno oko 11 evra po kubiku", kazala je predsednica Upravnog odbora Udruženja proizvodjača mineralne vode Zorica Vukčević-Kljajić.
Ona je na sastanku u Privrednoj komori Srbije kazala da se zbog naknade na vodu, "koja se godinama povećava neproporcijalno inflaciji i mogućnostima privrede", domaći proizvodjači nalaze u veoma nepovoljnom položaju, kada je reč i o konkurentnosti i izvozu.
Nakon plaćanja naknada za vodu državi i lokalnim samoupravama, proizvođačima malo ostaje za investicije i poboljšanje tehnologije, zbog čega će, po potpunoj liberalizaciji tržišta, srpska voda biti nekonkurentna čak i na domaćem tržištu, upozorila je Vukčević-Kljajić.
Kao direktor operacija u "Knjazu Milošu", ona je navela da je ta kompanija za poslednjih pet godina državi i opštini dala 20 miliona evra na ime naknade za vodu, za šta je "mogla da kupi sedam proizvodnih linija".