Veoma su uzdrmane niška privredna scena i socijalna situacija početkom ove godine, jer su dešavanja sa italijanskim „Benetonom” i nagoveštaji da će doći do smanjivanja broja radnika u još nekim kompanijama i fabrikama poremetila, pre svega, višegodišnju i uspešnu akciju smanjenja nezaposlenih, ali donela i ne baš mali nemir kod radnika koji sa razlogom strepe za svoju sudbinu.
Ipak, brzo reagovanje niškog gradskog rukovodstva, Regionalne privrede komore Niš i, pre svega, u vladi naše zemlje, odnosno Ministarstvu privrede Srbije nagoveštava skoro i veruje se čvrsto, pozitivno rešenje za sve. Najviše optimizma da će brzo biti pronađeno rešenje, stiglo je pred Dan državnosti i posle sastanka niškog gradskog rukovodstva u Ministarstvu privrede, odakle je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović „doneo” možda i najbolju vest – da će uskoro u Nišu početi izgradnja velike fabrike jedne velike i u svetu poznate kompanije.
– Uz pomoć srpske vlade i Ministarstva privrede obavljeni su konstruktivni razgovori sa predstavnicima nekoliko kompanija, a posle više organizovanih sastanaka postoje snažna uveravanja da će određeni broj radnika „Benetona” dobiti posao kod njih. Istovremeno, pošto želimo da sa ovim našim ministarstvom i Razvojnom agencijom Srbije dovedemo u naš grad još jednog velikog i u svetu poznatog investitora i poslodavca, mogu da najavim da veoma ozbiljno pregovaramo o dolasku jedne velike nemačke fabrike u Niš. Njeno ime, međutim, zbog džentlmenskog dogovora nećemo objavljivati pre ozvaničenja ugovora o saradnji – rekao je niški gradonačelnik. Nezvanično smo saznali da je novi investitor i veliki poslodavac, sa kojim niško gradsko rukovodstvo, Ministarstvo privrede i Razvojna agencija Srbije pregovaraju, jedna svetska i veoma velika nemačko-kineska korporacija.
Kako je naglasio gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović u prethodnom periodu od nekoliko meseci, i pre nego što je „Beneton” odlučio da prekine proizvodnju i zatvori fabriku u Nišu, zbog čega bez posla ostaje preko 900 radnika. Niškom Tržištu rada Nacionalne službe zapošljavanja u potrazi za radnicima javile su se mnoge firme i kompanije. Pored ostalih i Industrija mesa „MAK internešenel”, „Aster tekstil” i „Filip Moris internešenel”, odnosno nekadašnja DIN „Fabrika duvana”, te postoje realne mogućnosti da neki od ljudi koji će ostati bez posla u „Benetonu” budu zaposleni u ovim firmama.
U Regionalnoj privrednoj komori Niš za Nišavski, Pirotski i Toplički okrug (RPK Niš), „Politici” je juče rečeno da su realna očekivanja da će najkasnije sredinom jeseni i do kraja ove godine biti završena izgradnja nove fabrike italijanskog „Aristona”, gde će u prvoj fazi rada biti otvoreno oko 650 novih radnih mesta. Isto tako, u ovoj godini u Zoni „Sever” biće izgrađene hale i skladišni i magacinski prostor špediterskog tipa za izdavanje u zakup na duži vremenski period. Objekte blizu „Aristona”, kako saznajemo, gradi jedna velika međunarodna kompanija i njih će prema svim poznatim informacijama odmah po otvaranju koristiti „MILK šped”, „Er kargo logistik” i drugi. I da će na ovoj lokaciji biti oko 500 novih radnih mesta. Direktor RPK Aleksandar Milićević rekao je za naš list da „Filip Moris” u kompleksu nekadašnje DIN „Fabrike duvana” gradi velike i nove proizvodne pogone i skladišta, i da je ova investicija u Nišu poznata u svetu kompanije vredna preko sto miliona dolara. Sa početkom rada novih pogona u „Filip Morisu” biće otvoreno više stotina novih radnih mesta. Najvažnije je, svakako, da će i ova investicija biti završena najkasnije krajem ove, ili početkom naredne godine.Iz tih razloga je jasno zašto se veruje i zbog čega ima mesta optimizmu posle potresa u niškoj privredi i odluke da se iz „Benetona” posle zatvaranja fabrike otpusti preko 900 radnika.
Zaposleni ostaju da rade do 30. aprila
Najnovija informacija iz „Benetona” je da su zvanično radnici ove kompanije obavešteni da većina ostaje da radi do zatvaranja proizvodnje, to jest do 30. aprila ove godine. A da će se dotle primeniti zakonska procedura – svi radnici će biti proglašeni tehnološkim viškom, svima će, shodno vremenu provedenom u firmi biti isplaćene novčane otpremnine i na osnovu toga otići će na tržište rada. Otpremnina će biti, bez ulaženja u sitnije detalje, trećina prosečnog i ukupnog poslednjeg tromesečnog bruto dohotka, pomnožena sa radnim stažom, odnosno godinama provedenim u „Benetonu”. Svi radnici sa takvim rešenjem imaju pravo da se prijave Birou rada, gde će im biti obračunata mesečna nadoknada u narednih šest do devet meseci, ili do trenutka kada se odjave ako pre isteka tog roka pronađu novi posao.