Nema nestašice lekova

Bez autora
Jun 13 2011

Direktor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje (RZZO) Aleksandar Vuksanović izjavio je jutros da nema nestašice lekova, a da, ukoliko u određenom trenutku, pojedinačnog medikamenta nema, uvek postoji njegova zamena. RZZO plaća zdravstvenim ustanovama, bilo da su to bolnice ili apoteke, a apoteke plaćaju veledrogerijama, dok bi veledrogerije trebalo da plate proizvođačima. RZZO je u tom lancu najredovniji i najbolji platiša. RZZO trenutno duguje od 120 do maksimalno 150 dana, a postoje slučajevi da veledrogerije duguju više od 24 milijarde dinara, odnosno preko 240 miliona evra proizvođačima lekova, dok neke veledrogerije duguju više od godinu, pa čak i dve godine. Međutim, glavni problem je što novac koji je RZZO redovno isplaćivao zdravstvenim ustanovama, a zdravstvene ustanove, uključujući bolnice i apoteke, veledrogerijama, od veledrogerija prema proizvođačima nije išao tom redovnošću kao što su oni uplaćivali.

Nema nestašice lekovaDirektor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje (RZZO) Aleksandar Vuksanović izjavio je jutros da nema nestašice lekova, a da, ukoliko u određenom trenutku, pojedinačnog medikamenta nema, uvek postoji njegova zamena.

RZZO plaća zdravstvenim ustanovama, bilo da su to bolnice ili apoteke, a apoteke plaćaju veledrogerijama, dok bi veledrogerije trebalo da plate proizvođačima, rekao je Vuksanović u Jutarnjem programu RTS-a, dodajući da je RZZO u tom lancu najredovniji i najbolji platiša.

Vuksanović je naveo da RZZO trenutno duguje od 120 do maksimalno 150 dana, a postoje slučajevi da veledrogerije duguju više od 24 milijarde dinara, odnosno preko 240 miliona evra proizvođačima lekova, dok neke veledrogerije duguju više od godinu, pa čak i dve godine.

Na pitanje novinara koliko Fond trenutno duguje veledrogerijama, Vuksanović je odgovorio - oko osam milijardi dinara.

Međutim, glavni problem je što novac koji je RZZO redovno isplaćivao zdravstvenim ustanovama, a zdravstvene ustanove, uključujući bolnice i apoteke, veledrogerijama, od veledrogerija prema proizvođačima „nije išao tom redovnošću kao što smo mi uplaćivali”, dodao je Vuksanović.

Vuksanović je upitao gde je završio novac koji je RZZO u tom lancu uplatio.

Predsednik Udruženja veledrogerija Miomir Nikolić je u istoj emisiji ocenio da je nelikvidnost u farmaceutskom sektoru visoka, jer nema dovoljno novca, zbog čega fabrike ne mogu da proizvode.

On je dodao da veledrogerije imaju obaveze prema fabrikama, a da Fond duguje veledrogerijama, ocenivši da je nestašica lekova sada možda beznačajna, ali da je ona moguća u narednom periodu.

Nikolić je naveo da Fond još nije isplatio ni lekove koji su izdati u prošloj godini i izrazio očekivanje da će to učiniti do 21. juna.

Nikolić je naveo da zvanično u Srbiji ima oko 260 veledrogerija, ali da ima oko 17 veledrogerija koje obavljaju obavezu kompletnog snabdevanja sa potpunim asortimanom.

RZZO: Niže cene za oko 50 odsto lekova

Republički zavod za zdravstveno osiguranje primeniće vladinu odluku o snižavanju cena lekova kad stupi na snagu, čime će za oko 50 odsto lekova koji su na listi cene biti niže za 6,33 procenata.

Republički zavod za zdravstveno osiguranje (RZZO) primeniće niže cene lekova sa liste lekova koje je Vlada Srbije usvojila svojom odlukom o cenama lekova za humanu upotrebu, rekla je danas portparol RZZO Sanja Mirosavljević.

Ona je Tanjugu kazala da su odlukom Vlade cene lekova smanjene za 6,33 odsto i nivelisane su prema kursu evra u vrednosti od 99,2973 za dinar.

„RZZO će usaglasiti cene lekova danom stupanja odluke Vlade na snagu, odnosno osam dana po objavljivanju u Službenom glasniku”, kazala je Mirosavljević i dodala da će se smanjenje cene lekova za 6,33 procenata odnositi na gotovo 50 odsto lekova koji se nalaze na listi lekova.

Marisavljević je rekla da su među lekovima koji će pojeftiniti antihipertenzivi (kaptopril, enalapril), antibiotici (amoksicilin, eritromicin, ciprofoksacin), antidepresivi (maprotilin, sertralin, venlafaksin), antiasmatici (salmeterol, kombinovani preparati za lečenje astme)...

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik